Ο αθλητής τένις του “Ηράκλειο” ΟΑΑ Κώστας Λαμπράκης

Με την 3η θέση στα διπλά επέστρεψε από το 5ο Εθνικό πρωτάθλημα τένις επιπέδου 1 που έγινε στη Λάρισα ο αθλητής του “Ηράκλειο” ΟΑΑ Κώστας Λαμπράκης.

Ενα πρωτάθλημα στο οποίο ο σύλλογος της πόλης μας πήρε μέρος με 11 αθλητές – τριες στις κατηγορίες 12, 14 και 16 ετών.

Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης με συμπαίκτη τον Αφρουδάκη, κατέκτησαν την τρίτη θέση στα διπλά. Στον ημιτελικό ηττήθηκαν δύσκολα από τους Δράκο/ Μοτσάκο 46 63 10-8. Νωρίτερα είχαν επικρατήσει σε δυο αγώνες επι των Καρούσο/ Κουτσογιώργο 62 46 10-5 και  των Τζίολα/ Αγγλόπουλου 61 62. Στα μονά ο Λαμπράκης κέρδισε στον γύρο των 32 τον Δημητρίου- Ζώτο  (Παπάγου) 62 63 και μπήκε στους 16, όπου έχασε από τον Ξενικάκη (Γ.Σ. Λυβικός) 62 63.

Ο Γιώργος Αποστολάκης έχασε από τον Χαιρόπουλο (Γλυφάδα) 60 61 και παρέμεινε στους 32 του ταμπλό. Στα διπλά με τον Γιώργο Τρούλη δεν τα κατάφεραν να μπουν στους 16.

Ο Βασίλης Κληρονόμος στα προκριματικά, αγωνίστηκε με τον Νικολαϊδη (Άλμπατρος) και κέρδισε 62 62, όμως στην συνέχεια έχασε από τον Εκμετσογλου (Βέροια) 63 06 10-5. Μετά από κλήρωση μπήκε στο κυρίως ταμπλό και έχασε  από τον Δράκο (Φιλοθέη) 61 61. Στα διπλά με συμπαίκτη τον Καλπαξίδη κέρδισαν τους Καραϊσκο/ Τσούγκα 63 75 και μπήκαν στην οκτάδα.

Ο Γιώργος Τρούλης έχασε στα προκριματικά από τον Εκμετσόγλου (Βέροια) 62 61.

Ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης έχασε στον πρωτο γύρο των προκριματικών δύσκολα από τον Ιωαννάτο (Π. Φάληρο) 64 46 12-10.

Η Μιχαέλα Βιανιτάκη έχασε στον πρώτο γύρο του κυρίως ταμπλό από το Νο 4 Χριστοπούλου (ΣΑ Μεσσήνης) 60 62. Στα διπλά με συμπαίκτρια την Μακράκη παρέμειναν στις 16.

Η Ελευθερία Βασιλάκη κέρδισε στον πρώτο γύρο των προκριματικών την Μαυρίδη (Πεύκη) 61 64 και στην συνέχεια ηττήθηκε από την Πάντου (Θησέας Αγ. Δημητρίου) 63 62.

Ο Θάνος Ζαβουργιανός έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό από τον Τσατσάκη (ΠΟ Ηρακλείου) 60 60. Στα διπλά με συμπαίκτη τον Γλαβά μπήκαν στην οκτάδα κερδίζοντας 64 16 10-4 τους Αρβανιτάκη/ Παπαχρήστο, ενώ στη συνέχεια ηττήθηκαν από τους Ζάχο/ Μαλαβάζο 60 63.

Ο Νικόλας Αμανάκης αγωνίστηκε στα προκριματικά, όμως έχασε στον πρώτο αγώνα από τον Τσίχλη (Πορτο Ράφτη) 63 63.

Η Αλεξάνδρα Ζαχαράκη έχασε στον πρώτο γύρο του ταμπλό από την Μπάτσιου (Νέστωρας Γιαννιτσών) 60 62.

Η Εβελίνα Λαμπράκη ηττήθηκε στον πρώτο γύρο του ταμπλό από την Τσούγκα (Ο.Α. Λιτοχώρου). Στα διπλά με συμπαίκτρια την Νικολαϊδου έχασαν στις 16 από τις Παπαθανασίου/ Αθανασιάδη 64 46 10-7.

Το Δ.Σ. συγχαίρει όλους τους  αθλητές και αθλήτριες για την προσπάθεια που κατέβαλαν και εύχεται τόσο στους ίδιους, όσο και στους προπονητές τους καλή συνέχεια στην επίτευξη των στόχων τους.