Οι Ζαβουργιανός και Λαμπράκης

Με 10 αθλητές-τριες πήρε μέρος το “Ηράκλειο” ΟΑΑ στο 5ο Εθνικό πρωτάθλημα τένις επιπέδου 2 που έγινε στη Σούδα για 14χρονα.

Πρώτη θέση στα διπλά για τους Ζαβουργιανό και Λαμπράκη, οι οποίοι στον τελικό της κατηγορίας, κατάφεραν να αποσπάσουν την νίκη από τους Χανιώτες Περδικάκη/Φανδριδάκη και να σηκώσουν την χρυσή κούπα με σκορ 75-60. Την τρίτη θέση κατέκτησαν οι Κωνσταντίνος Αποστολάκης με συμπαίκτη τον Βασίλη Κληρονόμο, οι οποίοι έχασαν στον ημιτελικό από το δίδυμο Ζαβουργιανό/ Λαμπράκη 62 62. Τρίτη θέση κατέκτησαν ο Γιώργος Αποστολάκης με συμπαίκτη τον Βεγόπουλου. Οι δυο παίκτες έχασαν στον ημιτελικό από τους Φανδριδάκη/ Περδικάκη 26 61 (11-9). Τρίτη θέση όμως πήραν και τα κορίτσια Πανταζοπούλου και Ζαχαράκη στα διπλά. Στον ημιτελικό έχασαν από τις Κορωνάκη/Σινάνη 60 61.

Στα μονά, την τρίτη θέση κατέκτησε ο Θάνος Ζαβουργιανός που στον ημιτελικό έχασε από τον Φανδριδάκη (Ο.Α. Σούδας) 63 75. Ο Θάνος στον γύρο των 16 κέρδισε τον Χαμηλάκη (ΓΑΣ Γουρνών) 60 62. Στην οκτάδα επικράτησε του συμπαίκτη του Λαμπράκη 62 61 για να φτάσει στα ημιτελικά και να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο. Ο Λαμπράκης από την άλλη έφτασε μέχρι τους 8, όπου ηττήθηκε από τον Ζαβουργιανό. Στους 16 κέρδισε 60 60 τον Καραγιαννάκη (ΟΑ Σούδας). Ο Νικόλας Αμανάκης μετά από νίκη στους 16 επι του Κατιφέ (Ο.Α. Βούλας) 75(6) 64, προχώρησε στην οκτάδα, όπου ηττήθηκε 61 61 από τον Φανδριδάκη (Ο.Α. Σούδας). Στα διπλά δεν σημείωσε νίκη.

Ο Αποστολάκης στους 32 κέρδισε τον Μανουσάκη (ΑΤ Ρεθύμνου) 60 60 και μπήκε στους 16, όπου δεν τα κατάφερε κόντρα στον Τσατσάκη (ΠΟ Ηρακλείου) και έχασε 60 60. Μια νίκη σημείωσε και ο Κληρονόμος κόντρα στον Δρακάκη (Ο.Α. Σούδας) 61 62. Στους 16 έχασε από τον Βεγόπουλο (Τεν. Ακαδημία) 62 63. Νίκη στον πρώτο γύρο και για τον Κωνσταντίνο Αποστολάκη 61 63 επι του Μαρκαντωνάκη (Ο.Α. Σούδας) και ήττα στους 16 από τον Φανδριδάκη (Ο.Α. Σούδας) 61 60.

Η Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη κέρδισε στον πρώτο γύρο την Μαυράκη (Ο.Α. Σούδας) 63 61, όμως στην οκτάδα δεν κατάφερε να επικρατήσει της Ξυδά (Ο.Α. Βούλας) και έχασε 61 62.

Η Βασιλίνα Πανταζοπούλου στον πρώτο γύρο δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κορωνάκη (Ο.Α. Σούδας) χάνοντας 60 63, ενώ και η Αναστασία Δενδραλίδη έχασε από την Τσιγαρίδα (Ο.Α. Βούλας) 61 60. Στα διπλά Η Δενδραλίδη με την Βιανιτάκη δεν σημείωσαν νίκη. Το Διοικητικό Συμβούλιο του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. συγχαίρει τους αθλητές- τριες, τους γονείς τους και τους προπονητές τους, για τις σημαντικές τους διακρίσεις.