Μεγαλώνει το άγχος για παραμονή
Φάση απο την αναμέτρηση του ΠΟΑ με τον Ελλοπιακό για τον πρώτο γύρο

Δεν τα κατάφερε ο ΠΟΑ χθες στην Βοιωτία χάνοντας με σκορ 2-1 από τον Ελλοπιακό, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής, πληρώνοντας την κακή εμφάνιση του α’ 45λεπτου. Παρά την ήττα του  ο ΠΟΑ παρέμεινε στην 7η θέση με 40 βαθμούς αλλά οι ομάδες που είναι από κάτω στην βαθμολογία πλησιάζουν επικίνδυνα.

Η ομάδα του Ατσαλένιου πλήρωσε το κακό της πρώτο ημίχρονο όταν έμεινε πίσω στο σκορ με γκολ των Μπρούνο στο 22’ και Χατζηλάμπρου στο 45’. «Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη και  μείωσε το σκορ στο 74’ με τον Γιακουμάκη αλλά παρότι πίεσε για την ισοφάριση δεν τα κατάφερε γνωρίζοντας την ήττα  με 2-1.

Ο ΠΟΑ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς με το σουτ του Κερμενίδη στο 5’ να φεύγει άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (6’) ο Ελλοπιακόςέχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρούνο αλλά ο  Καβουσάκης κράτησε το μηδέν σε αυτή τη φάση.

Ο Μπρούνο απείλησε εκ νέου με αξιώσεις την εστία του ΠΟΑ στο 16’ όταν το δυνατό σουτ που επιχείρησε αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Καβουσάκη αλλά τελικά με την τρίτη προσπάθεια ο  ίδιος παίκτης έκανε και το 1-0 στο 22’ για τους γηπεδούχους με μια σέντρα σουτ από πλάγια δεξιά.

Στο 40’ ο ΠΟΑ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στον Νύκταρη από τον γκολκίπερ  Κυριαζή με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στην φάση.

Στο 45’ ο Χατζηλάμπρου πήρε τη μπάλα πέρασε και τον Καβουσάκη και έγραψε το 2-0 για την γηπεδούχο ομάδα.

Το σκηνικό άλλαξε στην επανάληψη με τον ΠΟΑ να πιέζει χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες στο 47’ σε σουτ του Σφυρογιαννάκη και στο 60’ με κεφαλιά εξ επαφής του Μέμμου που απέκρουσε δύσκολα ο Κυριαζής.

Στο 74’ ο ΠΟΑ βρήκε το γκολ με τον Μέμμο το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσαϊντ. Στο 77’ όμως έγινε το 2-1  με τον Γιακουμάκη να μειώνει με κοντινό πλασέ μετά από ασίστ του Μέμμου.

Ο ΠΟΑ προσπάθησε να φτάσει μέχρι και στην ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφερε κι έτσι έμεινε στους 40 βαθμούς με το άγχος για την παραμονή να μεγαλώνει.

Διαιτήτευσε ο Καπίρης (Αθήνας).

ΕΛΛΟΠΙΑΚΟΣ: Kυριαζής, Παπαγεωργίου, Χασάι, Τσέλος, Βιεννάς, Μάκου (92’ Σατζούκου), Ρισβάνης, Μεγάλος (64’ Καλαμπόκας), Χατζηλάμπρος, Ριζάι (74’ Σπανός), Μπρούνο.

ΠΟΑ: Kαβουσάκης, Καλαϊτζάκης (59’ Ψαρράς), Κασσωτάκης, Δαμιανάκης, Χαρίτος, Κερμενίδης, Χατζηανδρέου (59’ Μέμμος), Βοριάς, Νύκταρης, Παχής, Σφυρογιαννάκης (59’ Γιακουμάκης).

«Μας ακυρώθηκε καθαρό γκολ»

Στην κακή εικόνα του α΄ μέρους στις ευκαιρίες που έχασε στη διάρκεια του δευτέρου μέρους αλλά και στην διαιτησία για το γκολ του Μέμμου που ακυρώθηκε κατόπιν υπόδειξης οφσάιντ στάθηκε στις δηλώσεις του για το ματς ο τεχνικός του ΠΟΑ Κώστας Φραντζέσκος. Χαρακτηριστικά, τόνισε: «Σπαταλήσαμε ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο μέρος είχαμε τις ευκαιρίες τόσο πριν όσο και μετά την επίτευξη του 2-1, να ισοφαρίσουμε και να φύγουμε με ένα σημαντικό βαθμό. Ακυρώθηκε ένα καθαρό γκολ, αλλά δεν πειράζει, έτσι είναι το ποδόσφαιρο, συνεχίζουμε την προσπάθεια και κοιτάζουμε το επόμενο παιχνίδι».