Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο ΟΦΗ στη Βέροια

Ο ΟΦΗ με νίκη 3-0 επί του Φιλίππου σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στη Volley league και μάλιστα εκτός έδρας στη Βέροια. Εκτός από το τρίποντο εξασφάλισε το πλεονέκτημα ισοβαθμίας απέναντι στον Φίλιππο ο οποίος στον α’ γύρο είχε νικήσει με το ίδιο σκορ στο Ηράκλειο αλλά με συνολικούς πόντους 79-69.

Ο ΟΦΗ ανέβηκε στους 6 βαθμούς και άφησε στην τελευταία θέση τον Φίλιππο με 3 βαθμούς.  Ο ΟΦΗ είχε πολλές λύσεις στην επίθεση και πίεσε σε σερβίς και μπλοκ. Αντίθετα, ο Φίλιππος δεν είχε στη σύνθεση του το Σονάρι και έκανε ντεμπούτο ο Ντουντούδης. Παρά τα προβλήματα ο Φίλιππος πάλεψε το 1ο σετ και το 3ο σετ αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα.

Στο 1ο σετ μέχρι τα μισά ο Φίλιππος είχε προβάδισμα ακόμα και με +4 (11-7) αλλά ο ΟΦΗ με σερί 3-0 ισοφάρισε 12-12. Τελευταία φορά στο σετ οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 17-16 αλλά με όπλο το σερβίς ο ΟΦΗ έκανε νέο σερί 3-0 και προσπέρασε 19-17. Κράτησε το +2 μέχρι το τέλος και με 25-23 έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ η ομάδα της Κρήτης επικράτησε εύκολα, ενώ στο 3ο σετ ο Φίλιππος πίεσε τους Κρητικούς με προβάδισμα 14-11 και 18-15. Εκεί κόλλησε πάλι η υποδοχή του Φίλιππου. Ο ΟΦΗ με σερί 4-0 προσπέρασε 19-18, ενώ από το 19-19 ο ΟΦΗ έκανε σερί 6-0 για το 25-19 και το 3-0 σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-15, 18-21, 23-25

2ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 16-25

3ο σετ: 4-8, 16-13, 19-19, 19-25

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Δανιηλίδου. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Βέννος, Σαρακινίδης. Γραμματεία: Συρομάχου.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 16-25, 19-25)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Τάκης Χριστοφορίδης): Γραμμενούδης, Στουτζίνσκι, Χρ. Στεφανίδης, Γιαράμπα, Βαρβεσιώτης, Γιάγκος / Μιχελάκης (λ), Σιούτης, Ντουντούδης, Κουπατσιάρης.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Ντεβούις, Αρπάχου, Βιέτζορεκ, Βαϊόπουλος, Τσέλιος, Βάργκας / Δαρίδης (λ.), Στεφανίδης, Κάλας.

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Τάκης Χριστοφορίδης είπε: «Ο ΟΦΗ ήρθε με καλή ψυχολογία, εμείς προσπαθήσαμε να καλύψουμε τα κενά. Δεν είχαμε καθόλου επίθεση από το κέντρο, όταν ήταν μπροστά ο Γιάγκος, μας πίεσαν πάρα πολύ στο σερβίς, προσπαθήσαμε να παίξουμε λίγο μπλοκ άμυνα, αλλά οι αντίπαλοι ήταν πάρα πολύ καλοί στην επίθεση.”

Ο προπονητής του ΟΦΗ Κώστας Δεληκώστας ανέφερε μετά το παιχνίδι: “Θα κυνηγήσουμε όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος και μετά θα κάνουμε ταμείο. Υπάρχουν κάποιες μαθηματικές ελπίδες για την 6η θέση και θα το προσπαθήσουμε. Τώρα έχουμε ένα μεγάλο παιχνίδι στο γήπεδο μας, με τη Σύρο και θα το παλέψουμε”.

Για την Α2 ανδρών (9η αγ.) η ΓΕΗ εκτός έδρας έχασε 3-0 (25-17, 25-20, 25-16,) από τον Φοίβο Μελισσίων όπως και οι γυναίκες της (Α2, 9η αγων.) με 3-0 (25-19, 25-10, 25-17), από την Πετρούπολη. Ήττα δέχθηκε και ο Ν. ΟΠΕΡ με 3-1 από την Αργυρούπολη.