Ο Μιλουτίνοφ ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς σ’ ένα διάστημα που το χρειαζόταν η ομάδα του.

Ποδαρικό με το δεξί έκανε ο Ολυμπιακός στη νέα Ευρωλίγκα, κερδίζοντας σχετικά εύκολα την Μπασκόνια στα Δύο Αοράκια με 75-64. Οι «ερυθρόλευκοι» που σε καμιά στιγμή του αγώνα δεν ένιωσαν ότι παίζουν μακριά από το «σπίτι» τους, νίκησαν και την κακοδαιμονία τους, αφού στις μεγάλες απουσίες των Σπανούλη, Ρόμπερτς προστέθηκε λίγο πριν από το τζάμπολ και ο Τιλί.

Οι Έλληνες παίκτες ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, με τους Αγραβάνη (που δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο στο ντέρμπι με τον ΠΑΟ), Παπανικολάου να δίνουν τρομερές λύσεις ερχόμενοι από τον πάγκο και την σταθερή αξία που ονομάζεται Πρίντεζης να «μιλάει» σε κρίσιμα σημεία, με αποκορύφωμα ένα απίστευτο κάρφωμα στην τελευταία περίοδο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, βρίσκοντας πολύ δύσκολα τον δρόμο προς το καλάθι στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως οι Βάσκοι (που επίσης είχαν τις απουσίες των Μπομπουά, Γκαρίνο, Μακ Ρέι) δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Η είσοδος των Αγραβάνη και Παπανικολάου έδωσε φρεσκάδα στην ελληνική ομάδα που άρχισε να χτίζει μια διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο (32-19 στο 16’ με τρίποντο του Στρέλνιεκς). Οι Ισπανοί αντέδρασαν σπασμωδικά και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 8 πόντους (41-33) στο ημίχρονο.

Οι εντυπωσιακές τσιρλίντερς του Ολυμπιακού πρόσφεραν θέαμα στον κόσμο.

Ο Πρίντεζης μπήκε ορεξάτος στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει ξανά με 12 πόντους (47-35). Με τρίποντο του Ντιόπ, η Μπασκόνια μείωσε σε 49-43 στο 25’ αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου απέκτησαν ξανά τον έλεγχο του ματς και έκλεισαν την περίοδο με το +11 (60-49).

Τα νωθρό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε την ευκαιρία στον Σενγκέλια να μειώσει για την Μπασκόνια (60-54), όμως στο κρίσιμο αυτό σημείο οι 10 συνεχόμενοι πόντοι των Παπανικολάου (δύο μεγάλα τρίποντα) και των Αγραβάνη, Πρίντεζη έδωσαν τέλος στο ματς (70-54). Η Μπασκόνια βέβαια δεν τα παράτησε και με ένα δικό της σερί 10-1 στο τελευταίο τετράλεπτο μείωσε σε 71-64 (1.21’’ πριν τη λήξη). Στον λίγο χρόνο που απέμεινε, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ξανά τη συγκέντρωσή τους και έτσι έφτασαν στη δίκαιη νίκη με το τελικό 75-64 .

Ο Αγραβάνης εξελίχθηκε σε έναν από τους πιο κομβικούς παίκτες για την επικράτηση του Ολυμπιακού

«Νομίζω πως οι παίκτες μου έκαναν εξαιρετική δουλειά και ήταν συγκεντρωμένοι. Ο τραυματισμός του Τιλί στην προθέρμανση ήταν πολύ αναπάντεχος. Ελέγξαμε το παιχνίδι με εξαίρεση τα πρώτα 4-5 λεπτά. Κυρίως στο δεύτερο μέρος δείξαμε σταθερότητα. Στο φινάλε είχαμε καθαρό μυαλό. Εκτελέσαμε σωστά το πλάνο και τελειώσαμε εύκολα το ματς» τόνισε στις δηλώσεις του ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Από την πλευρά του ο Γιώργος Πρίντεζης δήλωσε ότι η ομάδα του αντέδρασε σωστά μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό:

«Ήταν μια καλή νίκη. Αντιδράσαμε καλά μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό. Παίξαμε καλά κόντρα σε μια σκληρή ομάδα και πρέπει να συνεχίσουμε να παίζουμε καλά για να γινόμαστε καλύτεροι μέρα με τη μέρα».

Στην αντίπερα όχθη, ο τεχνικός της Μπασκόνια Πάμπλο Πριχιόνι εμφανίστηκε απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας του, η οποία μετράει μόνο ήττες στα επίσημα ματς που έχει δώσει φέτος : «Ήταν μία άσχημη ήττα για εμάς. Δεν ξεκινήσαμε συγκεντρωμένοι για να επιβάλουμε και να ελέγξουμε το ρυθμό του αγώνα. Η δεύτερη περίοδος ήταν απαίσια. Χάσαμε πολλά αμυντικά ριμπάουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο η άμυνα ήταν λίγο καλύτερη, προσπαθήσαμε, αλλά πρέπει να είμαστε πιο υπομονετικοί. Θέλαμε να ξεκινήσουμε με ένα καλό παιχνίδι, αλλά πρέπει να δουλέψουμε πολύ».

Τα 10λεπτα: 16-12, 41-33, 60-49, 75-64

Καλή η διαιτησία των Ρίζικ, Ρότσα και Μπάλακ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13 (1), Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πριχιόνι): Βιλντόσα, Τίμα 3 (1), Φόιγκτμαν 11 (2), Χουέρτας 10 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ 7 (1), Γκρέιντζερ 12, Πουαριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντελφίνο.

Σχεδόν κατάμεστα τα Δύο Αοράκια

Εντυπωσιακή ήταν η προσέλευση του κόσμου στα Δύο Αοράκια, στις κερκίδες του οποίου βρέθηκαν περισσότεροι από 4.500 φίλαθλοι, αρκετοί εξ αυτών οργανωμένοι οπαδοί του Ολυμπιακού.

Ο Παναγώτης Αγγελόπουλος με άλλα διοικητικά στελέχη του Ολυμπιακού και τον Περιφερειάρχη κ. Αρναουτάκη

Το «παρών» έδωσε και ο Παναγιώτης Αγγελόπουλος. Ο εκ των ιδιοκτητών της ΚΑΕ Ολυμπιακός παρακολούθησε από κοντά την πρεμιέρα των «ερυθρόλευκων» στην Ευρωλίγκα, κάτι που δεν είχε κάνει στο πρόσφατο διεθνές τουρνουά που φιλοξένησε η πόλη μας. Κάθισε μάλιστα στις θέσεις περιμετρικά του παρκέ, μαζί με άλλα διοικητικά στελέχη του Ολυμπιακού και τον περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρο Αρναουτάκη.

Εξαιρετικά άτυχος στάθηκε ο Κιμ Τιλί. Ο Γάλλος σέντερ του Ολυμπιακού ένιωσε ένα τράβηγμα στον προσαγωγό κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης κι έτσι απρόσμενα προστέθηκε στο απουσιολόγιο του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Έτσι έχασε την ευκαιρία να αντιμετωπίσει τη μέχρι το καλοκαίρι ομάδα του.

Μία ευχάριστη νότα στο γήπεδο πρόσφεραν οι τσιρλίντερς του Ολυμπιακού. Οι επονομαζόμενες Red Drops έκαναν τα χορευτικά τους στα τάιμ άουτ. Στο ημίχρονο του αγώνα δύο νεαροί φίλοι του Ολυμπιακού συμμετείχαν σε διαγωνισμό με έπαθλο ένα ζευγάρι παπούτσια.

Η διοίκηση του Ολυμπιακού ευχαρίστησε την Περιφέρεια Κρήτης, τον Δήμο Ηρακλείου, την ΕΚΑΣΚ, την Αστυνομική Διεύθυνση Ηρακλείου καθώς και το Interclinic για τη σημαντική τους βοήθεια στη διοργάνωση του αγώνα.