Μεγαλειώδης πρόκριση του Παναθηναϊκού στη League Phase του Conference League(vid)

Ένας ψυχωμένος Παναθηναϊκός στο δεύτερο μέρος υπέταξε με 2-0 τη Λανς με τα γκολ των Πελίστρι (62′) και Τετέ (85′), ανέτρεψε την ήττα του με 2-1 στη Γαλλία και σφράγισε θριαμβευτικά την είσοδό του στη League Phase του Conference League.

Για να φθάσει μέχρι εκεί το τριφύλλι, χρειάστηκε τον καταπληκτικό Πολωνό γκολκίπερ Ντραγκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Σότοκα στο 15′ και έκανε αρκετές ακόμα επεμβάσεις, κρατώντας στο “μηδέν” τη γαλλική ομάδα.

Δραματικά τα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Ιωαννίδη να χάνει μοναδική ευκαιρία στο 89′ και τους Γάλλους να πιέζουν αφόρητα στις καθυστερήσεις για το γκολ που θα έστελνε το ματς στην παράταση…

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (61’ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον (79’ λ.τρ. Ίνγκασον), Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (61’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (61’ Μαντσίνι), Πελίστρι (82’ Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης.

ΛΑΝΣ (Γουίλιαμ Στιλ): Σαμπά, Γκραντί (87’ Ενζολά), Κουσάνοφ, Σαρ (71’ Χαϊντάρα), Φρανκόφσκι, Τόμασον, Ντιούφ, Μασάντο (71’ Τσάβες), Περέιρα ντα Κόστα (67’ Φουλζινί), Σοτοκά, Σαΐντ (67’ Λασκαρί).