ΜΠΑΛΑ ΒΟΛΕΙ

Τα… δόντια του έδειξε ο ΟΦΗ στη Θεσσαλονίκη κερδίζοντας τον Αρη με 3-1 σετ για την 5η αγωνιστική της Pre League βόλεϊ Ανδρών κι έμεινε έτσι η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα στην κατηγορία.

Ενα καθαρό τρίποντο για τον ΟΦΗ, που είχε πάλι σε μεγάλη μέρα τον Μιχαήλοβιτς, ο οποίος ήταν ο ηγέτης του στα κρίσιμα σημεία.

Αυτή τη φορά όμως, ο Σλοβένος βρήκε μεγάλη βοήθεια από τον κεντρικό Νίκο Γκόνα, ο οποίος έκανε σπουδαίο παιχνίδι στο μπλοκ ενώ στην πρώτη γραμμή ήταν ξανά ο Ρουμελιωτάκης και ο λίμπερο Μιχελάκης.

Το τρίποντο στη Μίκρα βάζει τον ΟΦΗ σε τροχιά πρωτιάς, ενώ την επόμενη αγωνιστική (9/12) υποδέχεται σε ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι τον Ηρακλή, στο κλειστό του ΒΑΚ.

«Ημασταν αποφασισμένοι και πήραμε μια σημαντική νίκη για τον στόχο μας. Συγχαρητήρια στα παιδιά, είχαν όλα τα στοιχεία που έπρεπε για να κερδίσουμε. Εχουμε τώρα μπροστά μας, ένα ακόμα δυνατό παιχνίδι με τον Ηρακλή, και καλούμε τον κόσμο του ΟΦΗ να έρθει στο γήπεδο και να μας βοηθήσει», τόνισε ο προπονητής της κρητικής ομάδας, Νίκος Αντωνιάδης.

Tα σετ: 20-25, 25-23, 21-25, 23-25

ΟΦΗ (Αντωνιάδης):  Γκόνας, Γωνιωτάκης,  Μιχελάκης (λ), Μπαρντακτζιάν, Ρουσσόπουλος, Ρουμελιωτάκης, Μάκινεν, Δαρίδης, Μιχαήλοβιτς, Καφαντάρης.

Νίκη του ΟΦΗ στο Ρέθυμνο

Σπουδαία νίκη και βαθμολογική ανάσα ταυτόχρονα για τις γυναίκες του ΟΦΗ στην Α2. Η ομάδα του Νίκου Προύφα άλωσε το «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέθυμνο, επικρατώντας του Ν. ΟΠΕΡ με 3-1 σετ για την 7η αγωνιστική.

Τα τρία πρώτα σετ του κρητικού ντέρμπι κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον ΟΦΗ να παίρνει τα δύο από αυτά και  να προηγείται με 2-1. Με ανεβασμένο ηθικό, οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ δυνατά  στο 4ο σετ και προηγήθηκαν με 18-8. Οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν, μείωσαν σε 18-16 αλλά δεν είχαν συνέχεια, με τον ΟΦΗ να «κλειδώνει» το σετ και το «διπλό».

Τα σετ: 23-25, 25-21, 23-25, 21-25

Με το τρίποντο αυτό, ο ΟΦΗ ανέβηκε στην 7η θέση με 9 βαθμούς κι ένα ματς λιγότερο.

• Την πρώτη του ήττα στην Α2 ανδρών (7η αγωνιστική) γνώρισε ο Ν. ΟΠΕΡ, χάνοντας από την Κερατέα στην Αθήνα με 3-0 (25-22, 25-27, 27-25).