Στιγμιότυπο απο τη νίκη των γυναικών βόλεϊ της ΓΕΗ σε βάρος των Αμπελοκήπων
Στιγμιότυπο απο τη νίκη των γυναικών της ΓΕΗ σε βάρος των Αμπελοκήπων

Με το “δεξί” ξεκίνησαν οι δύο από τις τέσσερις ομάδες του Ηρακλείου, τη φετινή τους περιπέτεια στα μονοπάτια της Α2 βόλεϊ.

Η ΑΘΛΕΣΗ ήταν η μοναδική που αγωνίστηκε εκτός έδρας και κέρδισε στην Αθήνα με 3-1 τον Ηρακλή Κ. Η ΓΕΗ είχε μία νίκη και μία ήττα, ενώ με το “αριστερό” μπήκε η Μεσσαρά στο πρωτάθλημα.

Οι άνδρες της ΓΕΗ δεν τα κατάφεραν στις φιλόξενες Αρχάνες, χάνοντας με 3-1 από τη Δραπετσώνα. Οι παίκτες του Γιώργου Σταυρόπουλου, με εξαίρεση το πρώτο σετ του αγώνα, ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί απέναντι σε μία από τις πιο ποιοτικές ομάδες του Ομίλου. Κέρδισαν το δεύτερο σετ και έχασαν στις λεπτομέρειες το τρίτο και το τέταρτο, αφήνοντας ενθαρρυντικά σημάδια για τη συνέχεια.

Τα σετ: 18-25, 28-26, 20-25, 23-25.

Στα άλλα ματς της πρεμιέρας του Α’ Ομίλου της Α2 ανδρών, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Καλαμάτα 80- Ολυμπιάδα 3-1, Πανερυθραϊκός-Μίλων 2-3, ΑΕ Αρμενίων- Κέρκης Σάμου 1-3, ΑΟ Αιγιαλέων-Ν. Βύρωνος 3-0.

«Διπλό» η ΑΘΛΕΣΗ

Εξαιρετική αρχή για την ΑΘΛΕΣΗ στην Α2 γυναικών. Η ομάδα του Μανώλη Μανωλάκη έπιασε πολύ καλή απόδοση στο «Ζηρίνειο» και κατατρόπωσε με 3-1 τον Ηρακλή Κηφισιάς.

Τα σετ: 21-25, 25-19, 21-25, 11-25.

Η σύνθεση της ΑΘΛΕΣΗ: Μανωλάκη, Γενιτσαρίδη, Μαυρέα, Νοικοκυράκη, Καλογεράκη, Δρακάκη, Μανάι, Τσινρίδου, Καλουτσάκη, Κτιστάκη, Τζανακάκη, Ρουμπάκη, Γαραζανάκη

Νικηφόρα πρεμιέρα και για τις γυναίκες της ΓΕΗ που επικράτησαν με 3-2 των Αμπελοκήπων στις Πατέλες, μετά από ένα δραματικό ματς. Η νεανική ομάδα του Γιώργου Μενδρινού μπορεί να έχασε με μεγάλη διαφορά το δεύτερο σετ, αλλά στη συνέχεια έδειξε τσαγανό και πήρε δίκαια τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 25-19, 5-25, 25-18, 23-25, 15-7.

ΓΕΗ: Αντωνακάκη, Περδικάκη, Δασκαλάκη, Πολυμίλη, Γεωργοπούλου, Καρουζάκη, Τρουλινάκη, Σεγρεδάκη, Μαυράκη, Χρηστάκη, Μαννέ, Μελικώνη, Κανδηλάκη, Παπαδάκη.

Ήττα τέλος για την ανανεωμένη Μεσσαρά στο κλειστό Μοιρών από τον Απολλώνιο Κερατσινίου με 3-0.

Οι γηπεδούχες φάνηκαν «τρακαρισμένες» στο ξεκίνημα και δεν μπόρεσαν να προβάλλουν σθεναρή αντίσταση. Οι θεατές πάντως που ήταν αρκετοί για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, με το «ζεστό» τους χειροκρότημα, ενθάρρυναν την ομάδα του Παναγιώτη Ιωάννου.

Τα σετ: 14 -25, 17-25, 17-25.

Η Μεσσαρά αγωνίστηκε με τις: Τσοπούλου, Τσαβολάκη, Αλεξάκη, Ζιμάνσκα, Παπακώστα, Τσελάνη, Κωνσταντάκη, Μπριλάκη Κ., Τζωρτζακάκη,  Ρομπογιαννάκη, Νικόλοβα.