Ο Λιανός σε φάση από το παιχνίδι με το Αιγάλεω

Ιδανική πρεμιέρα για τις ομάδες μπάσκετ του Ηρακλείου στο πρωτάθλημα της National League 1 (Β’ Εθνική).

Ο ΟΦΗ κέρδισε στην έδρα του το Αιγάλεω με 88-83, πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ ενώ η νεοφώτιστη Αναγέννηση πέρασε… αέρα από το Μετς, επικρατώντας του Παγκρατίου με 81-61.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη έβαλε γερές βάσεις για την επικράτησή της στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε μέχρι και με 23π. διαφορά (38-15 στο 12’). Με επιθετικό πλουραλισμό, εξαιρετικά ποσοστά και αμυντική προσήλωση, ο ΟΦΗ φάνηκε να καθαρίζει εύκολα το ματς, μέχρι να …πάρει μπρος ο 41χρονος Αλέξης Κυρίτσης.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +12 (47-35), με το Αιγάλεω να μειώνει στους 8 στην τρίτη περίοδο (53-45) και στους 6, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του αγώνα (81-75). Το γκολ-φάουλ του Σταμπουλή (84-75) έβαλε φρένο στην αντεπίθεση της αθηναϊκής ομάδας και σφράγισε την πρώτη φετινή νίκη του ΟΦΗ, ο οποίος πήρε πράγματα απ’ όλους τους νέους παίκτες του.

Ικανοποιημένος από τη νίκη και την εμφάνιση της ομάδας του, δήλωσε ο Βασίλης Ράλλης:

«Κερδίσαμε ένα ματς στο οποίο συνολικά ήμασταν καλύτεροι.

Θα μπορούσαμε να κερδίσουμε πιο εύκολα αλλά δεν κινδυνεύσαμε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Όταν ο Κυρίτσης ζεστάθηκε, το Αιγάλεω κάλυψε ένα μέρος της διαφοράς. Είναι λογικό να υπάρχει και λίγο άγχος στην πρεμιέρα. Δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι σαν ομάδα αλλά βρισκόμαστε σε καλό επίπεδο και σε κάθε αγώνα θα διεκδικούμε τη νίκη. Το δυνατό μας σημείο φέτος είναι ότι έχουμε 10 παιδιά που μπορούν να μας δώσουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Το ζητούμενο πια είναι να αποκτήσουμε διάρκεια μέσα στο παιχνίδι».

Από την πλευρά του ο Γιάννης Λιανός τόνισε: «Ηταν ένα παιχνίδι που το είχαμε σημαδέψει και θέλαμε τη νίκη. Κάναμε ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο για την εποχή που βρισκόμαστε. Με κάποια λάθη πλησίασε ο αντίπαλος ωστόσο η νίκη μας είναι δίκαιη».

Καλή η διαιτησία των Κουτσοδήμου-Φασόλη-Ξυλά.

10λεπτα: 29-15, 47-35, 66-57, 88-83

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 12, Λιανός 12(1), Μποχωρίδης 22(4), Τσερκιτζόγλου 3(1), Κασπίρης 6(2), Σταμπουλής 11, Πιλκούδης 17, Πρωτογεράκης, Ζαφειρούδης 5(1)

ΑΙΓΑΛΕΩ (Σορώτος): Ιορδάνογλου 3, Ζαραϊδώνης 15(3), Κυρίτσης 31, Τσορμπατζόγλου, Τζαϊδάς 15(1), Σάμαρης 2, Δουρουντούς 2, Ολύμπιος 11(3), Νικολιδάκης 4

Με φόρα η Αναγέννηση

Με… φόρα μπήκε η Αναγέννηση στη National League 1 πανηγυρίζοντας μια ιστορική νίκη στο Παγκράτι με 81-61.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα πρώτα 20 λεπτά για να …μιλήσουν στη συνέχεια, οι αμυντικές «δαγκάνες» της ομάδας του Αρκαλοχωρίου που κράτησαν στους 20 πόντους τους γηπεδούχους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Με τους Κουρέπη, Οικονομόπουλο, Ντράσκοβιτς να πετυχαίνουν σχεδόν όσους πόντους σημείωσε όλο το Παγκράτι (58), η πλάστιγγα στο τέλος έγειρε εύκολα υπέρ της ομάδας του Μύρωνα Παπαδάκη.

«Τα συναισθήματα είναι μοναδικά μετά την πρώτη μας νίκη στην κατηγορία και μάλιστα εκτός έδρας. Είναι σημαντική για την ομάδα και μας γεμίζει πίστη για τη συνέχεια. Συμμετέχουμε σε ένα δύσκολο πρωτάθλημα και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε μια θέση στην πρώτη εξάδα», τόνισε ο προπονητής της Αναγέννησης.

10λεπτα: 24-24, 41-45, 53-62, 61-81

Διαιτητές: Κανελλόπουλος-Γεράνιος-Μακρόπουλος.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Αντωνόπουλος): Αγγέλου 21 (3), Ζαρίφης 9 (1), Γραμματίκας 8 (2), Ντιαλό 6, Μπάρμπας 6, Καδράς 4, Εζέτζα, Ντιπτσής 4, Κώτσος 2, Παπαγεωργίου, Γρύλλης, Ντότσης 1.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Σπυριδάκης 6 (2), Ραζής 9 (2), Κουρέπης 25, Οικονομόπουλος 17 (3), Μαραγκάκης, Ντράσκοβιτς 16, Μητρόπαπας 1, Καλογεράκης 1, Κριθινάκης 3 (1), Κυριαζής 3, Λαμπράκης.