Με το… αριστερό ΟΦΗ και Λαμπρόπουλος

Με ήττα 2-0 από τη Χέρενφεϊν ξεκίνησε ο ΟΦΗ τις φιλικές του αναμετρήσεις στην Ολλανδία, σε ένα ματς που χρησίμευσε περισσότερο ως …ξεμούδιασμα για τους ποδοσφαιριστές της κρητικής ομάδας.

Όχι όμως και για τον Βασίλη Λαμπρόπουλο, ο οποίος θα θέλει να ξεχάσει το ντεμπούτο του με τη νέα του ομάδα.

Ο έμπειρος κεντρικός αμυντικός συγκρούστηκε με τον Ντιουσέ στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, σε μία προσπάθεια για κεφαλιά, με αποτέλεσμα να σπάσουν κάποια από τα μπροστινά του δόντια. Αμέσως μεταφέρθηκε στο πλησιέστερο νοσοκομείο, όπου του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και φυσικά θα μείνει εκτός προπονήσεων τις επόμενες μέρες.

Στο πρώτο φιλικό της σεζόν, ο Νταμπράουσκας παρέταξε τον ΟΦΗ με τον αγαπημένο του σχηματισμό 3-4-1-2.

Ο Χριστογεώργος γκολκίπερ, οι Μαρινάκης, Λαμπρόπουλος, Γιαννούλης αμυντική τριάδα, αριστερά ο Τοράρινσον και δεξιά σε ρόλο-έκπληξη ο Γρίβας. Στη μεσαία γραμμή οι Ντιουσέ, Μπάκιτς, με τον Τοράλ σε θέση «10» και τους Φελίπε, Μοσκέρα στην επίθεση.

Οι Ολλανδοί πίεσαν μετά το πρώτο τέταρτο και άνοιξαν το σκορ με το διαγώνιο σουτ του Σαχράουι στο 21’. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο Μοσκέρα είχε αστοχήσει από πλεονεκτική θέση.

Ο Χριστογεώργος κράτησε χαμηλά το σκορ στο πρώτο μέρος με τις επεμβάσεις του, με τον προπονητή του ΟΦΗ να αλλάζει όλη την ενδεκάδα στο ξεκίνημα της επανάληψης, αλλάζοντας και το σύστημα σε 4-2-3-1. Παρ’ όλα αυτά οι Ολλανδοί ήταν και πάλι ανώτεροι και μάλιστα στο 67’ είχαν διπλό δοκάρι με τους Μπόχνιεβιτς και Τιμόσι. Τελικά ο Πολωνός στόπερ της Χέρενφεϊν, ο Μπόχνιεβιτς «έγραψε» το 2-0 στο 74’ με κεφαλιά μετά από κόρνερ.

Η πρώτη ενδεκάδα του ΟΦΗ για τη νέα σεζόν με την καινούργια λευκή φανέλα

Το καλύτερο κομμάτι του ΟΦΗ στο ματς ήταν ουσιαστικά το τελευταίο δεκάλεπτο, όπου θα μπορούσε να σκοράρει. Στο 85’ ο Ντουρμισάι έπιασε ένα ωραίο σουτ που κατέληξε μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 88’ ο Γκρόνινγκ απέτυχε δύο φορές να βρει δίχτυα, μετά την εξαιρετική ενέργεια του Ριέρα.

Σχολιάζοντας την πρώτη φετινή εμφάνιση της ομάδας του, ο κ. Νταμπράουσκας δήλωσε: «Ποτέ δεν είναι καλό να χάνεις, ακόμα και στα φιλικά. Σίγουρα όμως η αρχή είναι πάντα δύσκολη. Κάναμε λάθη που πρέπει να διορθώσουμε στη συνέχεια. Κρατάμε την περσινή μας τακτική προσέγγιση και θέλουμε να βάλουμε νέα πράγματα στο παιχνίδι μας».

ΧΕΡΕΝΦΕΪΝ: Νόπερτ, Μπόχνιεβιτς, Ότελε, Κέλερτ, Κάρλσμπακ, Αλί, Νάνελι, Όλσον, Σαράουι, Ταχίρι, Χάγιε. Έπαιξαν και οι Τιμόσι, Μίλαν βαν Έβικ, Πελέ, Μπέκεμα, Τίμερμαν,

ΟΦΗ (α’ ημίχρονο): Χριστογεώργος, Λαμπρόπουλος, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Γρίβας, Τοράρινσον, Ντιουσέ, Μπάκιτς, Τοράλ (34’ Νέιρα), Φελίπε (34’ Ντίκο), Μοσκέρα

ΟΦΗ (β’ ημίχρονο): Μανδάς, Καρώ, Βούρος, Αμπαντά, Λάρσον, Αποστολάκης, Μεγιάδο, Ριέρα, Νέιρα (64’ Ντουρμισάι), Γκρόνινγκ, Ντίκο (82’ Μοχάναν).

Εκτός αποστολής έμεινε ο Μπιφουμά για λόγους ξεκούρασης καθώς και οι Πασαλίδης, Σηφάκης, Καλαφάτης, Θεοδοσουλάκης.