Την πιο μεγάλη σε έκταση φετινή τους νίκη πανηγύρισαν οι παίκτες του Ηροδότου

Τη δύναμη της έδρας του εκμεταλλεύθηκε σε ακόμα ένα ματς  ο Ηρόδοτος, «σκορπίζοντας» με 3-0 το Αιγάλεω για την 23η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2.

Πετυχαίνοντας όλα τα γκολ στην τελική ευθεία της αναμέτρησης (από το 72’ και μετά), οι παίκτες του Ηλία Φυντάνη πρόσθεσαν ένα πολύτιμο τρίποντο στο… σακούλι τους και αισιοδοξούν βάσιμα για την επίτευξη του στόχου της παραμονής, αν και ακόμα βρίσκονται κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Κόντρα σε μία από τις ποιοτικές ομάδες του Ομίλου, ο Ηρόδοτος έβγαλε ψυχή και πάθος, με το τελικό αποτέλεσμα να επιβραβεύει την προσπάθειά του. Περισσότερο «διψασμένοι» για τη νίκη  οι γηπεδούχοι, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και έχοντας καλό ποσοστό ευστοχίας στις ευκαιρίες που δημιούργησαν, έδωσαν χαρά στον κόσμο τους.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολύ καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες  να χάνουν αρκετές ευκαιρίες.

Στο 4’ ο Καπέλ ελίχθηκε ωραία αλλά πλάσαρε άστοχα ενώ  στο 12’ ο Κρόστα απέκρουσε ενστικτωδώς την καρφωτή κεφαλιά του Τριμμάτη. Στο 23’ ο Αρναρέλλης έκανε μια ωραία κούρσα αλλά το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε, έφυγε άουτ.

ηροδοτος αιγαλεω
Ο Καντέ απείλησε με κεφαλιά στο 28’ (άουτ) μετά από φάουλ του Γκόμεζ ενώ στο 44’ το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Βρεττού, δε βρήκε στόχο.

Στην επανάληψη, οι ομάδες πρόσεξαν αρχικά περισσότερο τα νώτα τους, κλείνοντας τους διαδρόμους.

Ο Ποζατζίδης αστόχησε στο 66’ από πολύ πλεονεκτική θέση και στο 70’ το Αιγάλεω έχασε διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Ο Ιταλός Κρόστα όμως στο ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια του Ηροδότου, «είπε» όχι στα διαδοχικά σουτ των Τσιτσάρη και Δημητριάδη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ανδρέου έκανε χέρι στην περιοχή, μετά από σέντρα του Γκόμεζ και ο Χαλκιαδάκης, αξιοποιώντας το πέναλτι, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στα τελευταία λεπτά το Αιγάλεω ανοίχθηκε για την ισοφάριση αλλά δεν απείλησε και ο Ηρόδοτος, τελειώνοντας ιδανικά δύο αντεπιθέσεις με παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (86’ Αποστολίδης, 95’ Αμπουμπακάρι), έφθασε στο 3-0. Καλή η διαιτησία του Χανιώτη Τσαγκαράκη.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κρόστα, Γκόμεζ, Μπαρμπόσα, Καντέ, Αργκιλέσι, Βρεττός Ν. (83’′ λ.τ. Αποστολίδης), Μακρυδάκης, Νόνης, Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης (92’′ Σουρνάκης), Καπέλ (66’′ Αμπουμπακάρι).

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος (76’′ Παναγιώτου), Αναστασίου, Παπανικόλας, Ανδρέου (76’′ Καλύβας), Λάσκαρης, Σταματάκης (69’′ Τσιτσάρης), Καθάριος (56’′ Χοτζάλι), Δημητριάδης (76’′ Μπαρμπαρούσης), Τριμμάτης, Αρναρέλλης.