Με Σερβία η Ελλάδα στους “8”  του πόλο
Οι ΗΠΑ νίκησαν την Κροατία και η Ελλάδα πήρε την πρωτιά στον όμιλο και θα αντιμετωπίσει στους 8 την Σερβία

Τεράστια νίκη για τις ΗΠΑ κόντρα στην Κροατία με 14-11, στέλνοντας στο… καναβάτσο της τέταρτης θέσης του ομίλου την Κροατία, με την Ελλάδα να προκρίνεται ως πρώτη στον όμιλο και να πέφτει πάνω στη Σερβία στην προημιτελική φάση.

Οι ΗΠΑ πέτυχαν μεγάλη νίκη κόντρα στην Κροατία με 14-11, γεγονός που έστειλε τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές στην τέταρτη θέση του ομίλου και τους νικητές στην τρίτη θέση. Το αποτέλεσμα αυτό επηρέασε και τη θέση της Ελλάδας, η οποία θα περάσει ως πρωτοπόρος και στα προημιτελικά θ’ αντιμετωπίσει την Σερβία.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους Αμερικανούς, οι οποίοι πολύ γρήγορα βρέθηκαν με προβάδισμα τριών τερμάτων, το οποίο διατήρησαν έως το τέλος του πρώτου οκταλέπτου (2-5). Το μομέντουμ των ΗΠΑ ήταν εξαιρετικό και συνεχίστηκε στην δεύτερη περίοδο, όπου με ακόμη πέντε γκολ έναντι τριών που δέχθηκε ανέβασε τη διαφορά στα πέντε τέρματα (5-10).

Στην έναρξη του δεύτερου μισού η Κροατία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στα πολύ καλά οκτάλεπτα των ΗΠΑ. Βέβαια, οι ΗΠΑ μπόρεσαν και διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους, βρίσκοντας απαντήσεις στις επιθέσεις των Κροατών.

Το τέταρτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τις ΗΠΑ να βρίσκονται στο +4 (8-12) και την Κροατία να μειώνει στα τρία τέρματα 4:55 πριν το τέλος του ματς. Οι Αμερικανοί, όμως με τον Ίρβινγκ είχαν άμεση απάντηση, ανακτώντας το προβάδισμα των τεσσάρων τερμάτων (9-13).

Με ένα λεπτό και 37” ν’ απομένουν οι Κροάτες μείωσαν στα δύο τέρματα (11-13), αλλά ένας… πύραυλος του Μπόουεν στο 1:10 «κλείδωσε» τη νίκη για την εθνική του ομάδα με σκορ 14-11.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 3-5, 2-1, 4-3