Η ΑΘΛΕΣΗ με την ΑΕ Αμπελοκήπων στην Α2 βόλεϊ γυναικών
Φάση από την σπουδαία νίκη της ΑΘΛΕΣΗ

Μόνο η ΑΘΛΕΣΗ χαμογέλασε από τις ομάδες του Ηρακλείου στη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α2 βόλεϊ γυναικών, η οποία αποδείχθηκε γρουσούζικη για τη ΓΕΗ και τη Μεσσαρά.

Συνεχίζοντας την εξαιρετική τους πορεία τον τελευταίο ενάμιση μήνα, τα κορίτσια του Μανώλη Μανωλάκη επιβλήθηκαν με 3-1 της 2ης της βαθμολογίας ΑΕ Αμπελοκήπων στις Πατέλες, διακόπτοντας ένα νικηφόρο σερί οκτώ αγώνων της αθηναϊκής ομάδας.

Μάλιστα αυτή ήταν η 5η σερί νίκη για την ΑΘΛΕΣΗ που βρίσκεται στην 6η θέση της κατάταξης και ατενίζει με αισιοδοξία τη συνέχεια.

Τα σετ του αγώνα ήταν: 25-19, 25-23, 19-25, 25-14.

Η ΓΕΗ λύγισε στο κλειστό Παραλίας από τον Μεσσηνιακό με 3-2, ωστόσο έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό στις αποσκευές της.

Οι φιλοξενούμενες μπορούσαν να πάρουν και το τρίποντο καθώς προηγήθηκαν με 2-0 όμως η ομάδα της Καλαμάτας αντέδρασε και με μεγάλη ανατροπή, έφτασε στην κατάκτηση τριών σετ και δύο βαθμών.

Τα σετ: 21-25, 20-25, 25-17, 30-28, 16-14

Την ήττα εξάλλου γνώρισε στο Κλειστό Γυμναστήριο Μοιρών η Μεσσαρά από την Αργυρούπολη με 3-0 (25-15, 25-22, 25-16).

Οι γηπεδούχες δεν έκαναν καλή εμφάνιση, με εξαίρεση το 2ο σετ και θα πρέπει να ανασυνταχθούν για να μη μπλέξουν σε περιπέτειες…

Α2 Ανδρών

Η ΓΕΗ προηγήθηκε δύο φορές στου Ρέντη απέναντι στην ΑΕ Αρμενίων αλλά αρκέστηκε τελικά στον ένα βαθμό, μετά από την ήττα με 3-2, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α2 ανδρών.

Τα σετ: 18-25, 25-18, 23-25, 25-23, 15-12.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα: Αιγιαλέων-Κέρκης 3-1, Καλαμάτα 80-Ν. Βύρωνα 3-0, Πανερυθραϊκός-Πανιώνιος 3-0, Μίλων-Δραπετσώνα 3-0

11) Ν. Βύρωνα 4          10-34

• Στην 11η αγωνιστική της Α1 ανδρών, ξεχώρισε η δύσκολη νίκη του Παναθηναϊκού στη Σύρο, με τον ΟΦΗ να στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό στο Βραχάτι, μετά την ήττα από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Τα αποτελέσματα: Φοίνικας Σ.-ΠΑΟ 2-3, ΠΑΟΚ-Παμβοχαϊκός 3-0, Ηρακλής-Ελπίδα 3-1, ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-3, Εθνικός Αλεξ.-Κηφισιά 0-3.