Με περίπατο στους “8” του Euro η Ισπανία και συναντά τη Γερμανία

Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προκρίθηκε και η Ισπανία κερδίζοντας με 4-1 στην Κολωνία τη Γεωργία.

Η ομάδα που απέκλεισε την Εθνική μας στα μπαράζ, άνοιξε το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με αυτογκόλ του Λενορμάν αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε δεχόμενη 4 γκολ από τους Ισπανούς που πέφτουν τώρα πάνω στους οικοδεσπότες Γερμανούς στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Στο 39′ ο Ρόδρι ισοφάρισε, ενώ στο 51ο λεπτό ο Ρουίθ με κεφαλιά έδωσε στην Ισπανία το προβάδισμα. Στο 75′ ο Γουίλιαμς “τελείωσε” την υπόθεση, με τον Όλμο στο 83′ να βάζει το κερασάκι.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουϊς ντε λα Φουέντε): Ουνάι Σιμόν, Καρβαχάλ (81΄ Χεσούς Νάβας), Λε Νορμάντ, Λαπόρτ, Κουκουρέγια (66΄ Γκριμάλντο), Φαμπιάν Ρουϊθ (81΄ Μερίνο), Ρόδρι, Πέδρι (52΄ Όλμο), Γιαμάλ, Μοράτα (67΄ Ογιαρθάμπαλ), Νίκο Γουϊλιας

ΓΕΩΡΓΙΑ (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Γκβελεσιάνι (78΄ Κβεκβεσκίρι), Κάσια, Λοτσοσβίλι (63΄ Τσιταϊσβίλι), Ντβάλι, Τσακβετάτζε (63΄ Νταβιτασβίλι), Κοτσορασβίλι, Κιτεϊσβίλι (41΄ λ.τρ. Αλτουνασβίλι), Μικαουτάτζε (78΄ Ζιβζιβάτζε), Κβαρατσκέλια