Ο Μπουρσέλης από τα βασικά στελέχη του Εργοτέλη

Μετά από 2,5 μήνες προετοιμασίας και 14 συνολικά παιχνίδια (φιλικά και επίσημα) ο Εργοτέλης είναι έτοιμος για την σέντρα του πρωταθλήματος την Κυριακή με τον Απόλλωνα Πόντου στο Παγκρήτιο.

Ο Εργοτέλης μπαίνει με φόρα στο πρωτάθλημα από την πολύ καλή εικόνα και τα θετικά αποτελέσματα που είχε στα παιχνίδια που έδωσε την περίοδο της προετοιμασίας του. Οι κιτρινόμαυροι αγωνίστηκαν για σχεδόν ένα…γύρο σε φιλικά και επίσημα δείχνοντας ένα πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο.

Από τις 4 Αυγούστου μέχρι τις 20 Οκτωβρίου ο Εργοτέλης αγωνίστηκε συνολικά 14 φορές σε 12 φιλικά και 2 επίσημα παιχνίδια κυπέλλου. Ο απολογισμός είναι άκρως θετικός αφού συνολικά είχε 10 νίκες, 3 ισοπαλίες και μόλις 1 ήττα.

Σε 12 φιλικά ο Εργοτέλης είχε 9 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα. Στο μοναδικό παιχνίδι που έχασε ήταν το πρώτο με τον ΟΦΗ στο Γεντί Κουλέ  στις 18 Αυγούστου με σκορ 2-1 έχοντας ωστόσο πολύ καλή παρουσία. Πρόσφατα οι “κιτρινόμαυροι” πήραν την ρεβάνς κερδίζοντας σε παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών με 1-0 στο ΒΑΚ.

Ο Εργοτέλης νίκησε δυο φορές τον Γιούχτα με 3-0 και 2-1, την Επισκοπή με 2-0, τον ΟΦΙ 2-0, τον Ηρόδοτο 3-1, τον ΑΟΧ/Κισσαμικό 2-0 και τον ΠΟΑ  δυο φορές με 2-1 και  2-0 ενώ αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς γκολ με Πανθηραϊκό στο Ηράκλειο και Πλατανιά στα Χανιά.

Στο κύπελλο  νίκησε τον Ερμή Αμυνταίου εκτός με 3-0, ενώ απέσπασε ισοπαλία από τον Αήττητο στην Αθήνα με 1-1.

Συνολικά ο Εργοτέλης πέτυχε 24 γκολ και δέχθηκε 6 παρουσιάζοντας ένα πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με πέρυσι που η αμυντική λειτουργία ήταν η πληγή του.

Ο Νίκι Παπαβασιλείου παρουσίασε ένα δυνατό σύνολο με νοοτροπία νικητή σε όλα τα παιχνίδια και περιμένει από την ομάδα του να δείξει την ίδια εικόνα και στο πρωτάθλημα.

Οι σκόρερ

Ο Τζόζεφ Έφορντ ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε στην προετοιμασία και αναδείχθηκε  πρώτος σκόρερ του Εργοτέλη με 6 γκολ (5 στα φιλικά και 1 στο κύπελλο). Ακολούθησε ο Μπουρσέλης με 4 γκολ, ο Ιατρούδης με 3, οι Καπνίδης, Μπουτσάκης από 2 και οι Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Αντωνίου, Τσέλιος, Κουάτενγκ, Ροβίθης με 1 ενώ υπήρχε και ένα αυτογκόλ του Τοπούζη.

Οι αγώνες του Εργοτέλη

• 4/8

Εργοτέλης-Γιούχτας    3-0

26’ Μπουρσέλης, 28’  Μπάτζιος 33’ Έφορντ

• 11/8

Επισκοπή-Εργοτέλης   0-2

8′ Έφορντ 0-1, 37′ Καπνίδης 0-2 (πέναλτι)

• 14/8

Εργοτέλης- ΟΦΙ          2-0

46′ αυτογκόλ Τοπούζη, 73′ Μπουρσέλης

• 18/8

ΟΦΗ-Εργοτέλης          2-1

24’ Κυριακίδης, 34’ Αντωνίου, 72’ Σασί

• 22/8

Ηρόδοτος-Εργοτέλης  1-3

18’ 22’ Έφορντ, 32’ Μπουτσάκης, 44’ Μωραΐτης

• 1/9

Εργοτέλης-Α.Ο.Χ

/ Κισσαμικός   2-0

21’ Μπουτσάκης, 28’ Τσέλιος

• 2/9

Εργοτέλης- ΠΟΑ          2-1

11’  Ιατρούδης 24′ Κουάτενγκ πέναλτι. 90’ Πατινιώτης

• 9/9

Εργοτέλης-Πανθηραϊκός 0-0

• 16/9

(Κύπελλο Ελλάδας)

Ερμής Αμ.-Εργοτέλης ..0-3

16’ Έφορντ, 58’ 68’ Ιατρούδης

• 22/9

Εργοτέλης-Γιούχτας    2-1

44’ Μπουρσέλης, 46’ Σακλαμάκης, 84’ Έφορντ πέναλτι

• 26/9

Αήττητος-Εργοτέλης   1-1

42’ Καπνίδης, 80’ Γροντής

• 7/10

Πλατανιάς-Εργοτέλης 0-0

• 13/10

ΟΦΗ-Εργοτέλης          0-1

22’ Μαζουλουξής

• 20/10

Εργοτέλης-ΠΟΑ           2-0

67’ Μπουρσέλης, 86’ Ροβίθης.