Στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος νεανίδων η ομάδα μπάσκετ του ΟΑΧ

Με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός απέφυγε τη γκέλα στο Περιστέρι, επικρατώντας με 74-68 της τοπικής ομάδας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τη νίκη τους αυτοί, οι «πράσινοι» έπιασαν στη 2η θέση την ΑΕΚ, έχοντας βέβαια λιγότερα ματς τόσο από την Ένωση όσο και από το πρωτοπόρο Λαύριο.

*Χωρίς Κρόνο Αγίου Δημητρίου και Σπόρτιγκ, θα συνεχιστεί η Α1 μπάσκετ γυναικών καθώς γνωστοποίησαν στην ΕΟΚ την απόφασή τους να αποσυρθούν από το πρωτάθλημα, το οποίο θα ολοκληρωθεί με 10 ομάδες.

Η Ομοσπονδία ανακοίνωσε πως ματαιώνονται οι εναπομείναντες αγώνες τους στο πρωτάθλημα ενώ θα τους αφαιρεθούν και δύο βαθμοί την επόμενη περίοδο. Τα αποτελέσματα των τριών πρώτων αγωνιστικών (όσες δηλαδή έχουν διεξαχθεί) που έδωσαν ο Κρόνος και ο Σπόρτιγκ, δεν θα ληφθούν υπόψη στη διαμόρφωση του γενικού βαθμολογικού πίνακα.

Η ΕΟΚ τέλος, ενημέρωσε πως η επανέναρξη του πρωταθλήματος θα πραγματοποιηθεί σήμερα, με τον ΟΑΧ να υποδέχεται (3μμ) τη Νίκη Λευκάδας για την 4η αγωνιστική.