Ματσάρα στο Αμβούργο και Κροατία-Αλβανία 2-2

Ο αγώνας Κροατία-Αλβανία στο Αμβούργο για τη δεύτερη αγωνιστική του 2ου ομίλου στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γερμανίας ήταν αποφασιστικής σημασίας για τις δύο ομάδες που προέρχονταν από ήττες στην πρεμιέρα τους.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τους αντίπαλους ισόπαλους με 2-2 ύστερα από δραματικό παιχνίδι, που είδε το συγκρότημα της Αλβανίας να ισοφαρίζει τους Κροάτες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, απέναντι σε αντίπαλο που προηγουμένως είχε ανατρέψει το εις βάρος του σκορ!

Η Κροατία παρουσιάστηκε κατώτερη στο πρώτο μέρος, με την Αλβανία να είναι κυρίαρχη και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1-0, χάρη στο γκολ του Λάτσι (11′).

Η ομάδα του Σιλβίνιο βρέθηκε ωστόσο, στο δεύτερο μέρος με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ο  Κράμαριτς αρχικά ισοφάρισε στο 74′ για να κάνει στη συνέχεια ένα “δώρο” ο Γιασούλα και να δώσει προβάδισμα στην Κροατία με αυτογκόλ (2-1) στο 76′.

Ο ίδιος όμως, παίκτης εξιλεώθηκε για την Αλβανία και με τρομερό γκολ στο 95′ ισοφάρισε σε 2-2.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Σούταλο, Πέρισιτς (84΄ Σόσα), Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς (46΄ Πάσαλιτς), Μάγερ (46΄ Σούσιτς), Κράμαριτς (84΄ Μπατούρινα), Πέτκοβιτς (69΄ Μπούτνιμιρ).

ΑΛΒΑΝΙΑ (Σιλβίνιο): Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι (85΄ Χότζα), Ασλάνι, Λάτσι (73΄ Γιασούλα), Ασάνι (63΄ Σεφέρι), Μανάι (85΄ Ντάκου), Μπαϊράμι.