Στις λεπτομέρειες έχασε ακόμα μια νίκη το «Ηράκλειο» ΟΑΑ

Αν μετρούσαν μόνο οι εντυπώσεις στον αθλητισμό, το «Ηράκλειο» ΟΑΑ θα ήταν πολλαπλά κερδισμένο με την πορεία του στον α’ γύρο της National League 2.

Ωστόσο αυτά που κυρίως μετράνε, είναι τα αποτελέσματα και το νεανικό συγκρότημα της πόλης μας, δεν έχει μάθει δυστυχώς να κερδίζει τα κλειστά παιχνίδια. Αυτό συνέβη και χθες στην Αθήνα, όπου οι παίκτες του Αλέξανδρου Πετράκη λύγισαν στην παράταση από την Ένωση Ιλίου με 83-79, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να το φέρνουν στα ίσια (74-74), λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, χάρη στο γκολ-φάουλ του Καμαρινού.

Το «Ηράκλειο» έβγαλε και την άμυνα στη φάση που ακολούθησε, όμως όπως συνέβη και στο πρόσφατο ματς με τον Ερμή Αργυρούπολης, αστόχησε στο τελευταίο σουτ κι έτσι το ματς κρίθηκε στην παράταση.

Εκεί, οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο τυχεροί, πετυχαίνοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα τρεις κρίσιμους πόντους (από φάουλ και τεχνική ποινή στον Καστανιώτη), «κλειδώνοντας» τη νίκη με 83-79.

Τα 10λεπτα: 17-13, 36-37, 51-52, 74-74 (κ.α.), 83-79 (παρ.)

Διαιτητές: Τσάλας-Νικολιάς-Τζανετάκης

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Πανούλιας): Μηλαθιανάκης 8, Σταϊκόπουλος, Κιούκης 15 (1), Σαξιώνης 19 (1), Κουτσούμπας 5 (1), Τριντής 1, Μπουρλάς 3, Χαμιτάι 2, Κοσμίδης 17 (1), Σαλούστρος-Σφανδός 11, Τσόλκας 2.

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» ΟΑΑ (Πετράκης): Μαρής, Καμαρινός 18, Πέτρου 5, Κατσούρρι 8, Μαρτίνα 3, Λεφής 14, Καστανιώτης 21 (1), Σαρρής 8, Αναστασάκης 1, Κανατάκης, Πετράκης, Δαγαλάκης 1

Ακόμα μια ήττα γνώρισε ο ΑΟΚ Χανιά, αυτή τη φορά στην έδρα της Δάφνης Δαφνίου με 89-63.

ΑΟΚΧ (Παπανικολάου): Γεωργάκης 10, Ζαχαρόπουλος 15, Γρηγοριάδης, Αλεξίου 2, Ξετρίχης 9(3), Παπαβασιλείου 16(3), Χάχαλος 8, Δούγαλης, Πετράκης 1, Χασάκης-Μάχος 2.