ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: Νικητής ο Βρετανός Μαρτελέτι,  δεύτερος  ο Σηφάκης

Η μεγάλη γιορτή του Μαραθωνίου Κρήτης που διεξήχθη για 3η συνεχόμενη χρονιά στα Χανιά, ολοκληρώθηκε με τεράστια επιτυχία, αφού φέτος συμμετείχαν περισσότεροι από 3.000 δρομείς, σε όλες τις κατηγορίες.

Μεγάλος νικητής του αγώνα αναδείχθηκε ο 38χρονος Βρετανός Πολ Μαρτελέτι, σημειώνοντας χρόνο 2 ώρες, 42 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα, στην πρώτη του συμμετοχή μάλιστα στον συγκεκριμένο αγώνα.

Ο χρόνος του Μαρτελέτι αποτελεί νέο ρεκόρ στον Μαραθώνιο Κρήτης, με δύο αθλητές από το νησί να ακολουθούν στη 2η και την 3η θέση. Ο Μανώλης Σηφάκης από το Ηράκλειο ήταν 2ος, χάνοντας την πρωτιά για λίγα δευτερέλεπτα, αφού ο χρόνος του ήταν 02:42.39!

Στην 3η θέση τερμάτισε ο Σταύρος Ζαγκανάς με 02:51.24.

Αντίστοιχα, η πρώτη γυναίκα νικήτρια του 3ου Μαραθωνίου Κρήτης ήταν η Δήμητρα Βογιατζή με χρόνο 3:26.34.

Ξεχωριστή παρουσία στον 3ο Μαραθώνιο Κρήτης που ήταν αφιερωμένος στο μακαριστό μητροπολίτη Κισάμου και Σελίνου Ειρηναίο Γαλανάκη, είχαν οι ένοπλες δυνάμεις με τον αρχηγό ΓΕΕΘΑ Ναύαρχο Ευάγγελο Αποστολάκη να βρίσκεται στα Χανιά.

Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων που ήταν αφιερωμένος στον ήρωα σμηναγό Κώστα Ηλιάκη, συμμετείχαν σπουδαστές και αξιωματικοί της Σχολής Ευελπίδων.