ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ: Ρεκόρ 17 ετών κατέρριψε ο Γκελαούζος

Ιστορική πρωτιά πέτυχε ο Κώστας Γκελαούζος στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.Με χρόνο 2:16.49 ο αθλητής του Παναθηναϊκού έγινε ο γρηγορότερος Έλληνας στην αυθεντική διαδρομή. Δεύτερος με χρόνο 2.22.33 ήταν ο Παναγιώτης Μπουρίκας (Μεσσηνιακός) και τρίτος ο Χαράλαμπος Πιτσώλης (ΓΑΣ Ιλισσός) με 2.24.05.

Ο Γκελαούζος με την επίδοσή του κατέρριψε το ρεκόρ διαδρομής που κατείχε ο Νίκος Πολιάς από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 με 2:17.56, επιβεβαιώνοντας σε όλη την κούρσα τον τίτλο του φαβορί που είχε και τερματίζοντας πρώτος για 4η φορά στην καριέρα του. Στις γυναίκες ταχύτερη Ελληνίδα ήταν η Γκλόρια Πριβιλέτζιο (ΓΣ Γλυφάδας) με 2.41.30, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στην Αυθεντική διαδρομή. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Κατερίνα Ασημακοπούλου του ΑΟ Μυκόνου με 2.48.12, ενώ τρίτη ήταν η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου (ΣΑΠΚ Νεάπολης) με 2.51.32.

Ο Χρήστος Παπούλιας και η Αναστασία Μαρινάκου ήταν οι νικητές στον αγώνα των 5 χλμ Μαραθωνίου της Αθήνας. Ο χρόνος τους Χρήστου Παπούλια ήταν 14.45, ενώ ακολούθησαν οι Δημήτρης Τσάκαλος (14.46) και ο Γιώργος Τάσσης (14.57).

Στις γυναίκες πίσω από την Αναστασία Μαρινάκου (16.40), τερμάτισε η Ανθή Κυριακοπούλου (17.11) και η Μαρία Κάσσου (17.18).

* Ο καθηγητής πληροφορικής του 8ου ΓΕΛ Ηρακλείου και μαραθωνοδρόμος  Μάνος Χουρδάκης έτρεξε στον 38ο Αυθεντικό Μαραθώνιο και διακρίθηκε τερματίζοντας σε 3 ώρες 15 λεπτά και 26 δευτερόλεπτα.

Η Διεύθυνση και Σύλλογος διδασκόντων καμαρώνει για την επιτυχία του, τον συγχαίρει και του εύχεται να έχει καλή υγεία, να αντέχει γιατί αγωνίζεται, να αγωνίζεται γιατί αντέχει και να πετυχαίνει πάντα τους στόχους του.