Η ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ U-19, ΑΝΙΚΗΣΕ ΤΗ ΡΩΣΙΑ ΜΕ 2-1 ΣΤΟ “ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ” ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ELITE ROUND ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ

Δικαιολογημένα πανηγυρίζουν οι παίκτες της Εθνικής Νέων τη σπουδαία τους πρόκριση

Νίκη… μαγκιάς και καρδιάς πέτυχε η Εθνική ομάδα Νέων U-19 χθες στο “Γεντί Κουλέ” επί της αντίστοιχης της Ρωσίας με σκορ 2-1 και εξασφάλισε το εισιτήριο της πρόκρισης στην Elite round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2018, στην οποία συμμετέχουν απευθείας οι δύο πρώτες ομάδες του ranking της UEFA για την κατηγορία των Νέων για την περίοδο 2017-2018 (εν προκειμένω η Ισπανία και η Πορτογαλία), καθώς και οι 26 ομάδες που εξασφάλισαν το εισιτήριο από την προκριματική φάση.

Η Εθνική μας σε ένα ματς παρουσία περίπου 2.000 φιλάθλων που αποτέλεσαν τον 12ο παίκτη της  πήγε κόντρα στις αντιξοότητες, αφού, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 και ενώ ήθελε μόνο τη νίκη για να πάρει την πρόκριση, κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και να αφήσει… ξερούς τους Ρώσους που στο τέλος όταν είδαν το ματς να φεύγει από τα χέρια τους, το γύρισαν στο… κατς και τέλειωσαν την αναμέτρηση με 9 παίκτες.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε σε δυσμενή θέση ύστερα από το γκολ του Τικνιζιάν (21’), αλλά  οι διεθνείς μας βρήκαν τον τρόπο να ανατρέψουν το σκορ. Η υπερποσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες της Εθνικής απέφερε τους προσδοκώμενους αγωνιστικούς καρπούς στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, με το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε με χέρι ο Γκολούμπεφ και μετέτρεψε σε γκολ ο γκολκίπερ της Εθνικής μας Μάριος Σιαμπάνης ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Γκούμας πανηγυρίζει με τους παίκτες του

Στο β’ ημίχρονο η ελληνική ομάδα είχε την πλήρη υπεροχή και αφού είχε ένα δοκάρι στο 57’ σε γύρισμα του Ξενιτίδη μετά από κόρνερ του Κοστονάσιου, έφτασε στο δεύτερο γκολ με χρυσή αλλαγή του Γιάννη Γκούμα, τον Δημήτρη Εμμανουηλίδη, ο οποίος πέρασε στο ματς στο 57’ και στο 77’ με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ μετά από πάσα του Χατζηδίμπα έκανε το 2-1.

Οι Ρώσοι έκαναν το λάθος να παίξουν για την ισοπαλία που τους έδινε την πρόκριση και το πλήρωσαν. Όταν δέχθηκαν το δεύτερο γκολ βγήκαν όλοι μπροστά αλλά η Εθνική κράτησε στην άμυνα, ενώ προς το τέλος του ο αγώνας χάλασε με τους Ρώσους να χάνουν την ψυχραιμία τους και δύο παίκτες αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη. Στο 90’ ο Τινκιζιάν που χτύπησε τον Εμμανουηλίδη και στο 95’ ο Μπορόντιν για χτύπημα στον Νταλακούρα.

Πολύ καλή η διαιτησία του Πολωνού Φρανκόφσκι.

ΕΛΛΑΔΑ: Σιαμπάνης, Παπάζογλου, Δημητρίου, Χατζηδίμπας, Καμπέτσης, Ξενιτίδης (75’ Γιούσης), Κωστανάσιος, Μελιόπουλος, Δημήτρουλας (57’ Εμμανουηλίδης), Δουβίκας (80’ Νταλακούρας), Τάμπας.

ΡΩΣΙΑ: Λομάεφ, Γκολούμπεφ (46’ Μουσάεφ), Μπορόντιν, Γκόρσκοφ, Ούκτιν, Ντιβέεφ, Κακόεφ, Εβγκένιεφ, Τσιπσένκο (64’ Ρουντένκο), Τινκιζιάν, Κισέλεφ (38’ Σουλεϊμάνοφ).

Στο  άλλο παιχνίδι του ομίλου η Ρουμανία νίκησε στο Παγκρήτιο το αδύναμο Γιβραλτάρ με 8-0 και τερμάτισε στην 1η θέση με το απόλυτο.