Η Σοφία Κοντόγιάννη που συνεχίζει τις επιτυχίες της

Η Σοφία Κοντογιάννη συνέχισε τις καταπληκτικές της εμφανίσεις, «σπάζοντας» και το Πανελλήνιο ρεκόρ στα 100μ. της κατηγορίας Κ16.

Η 15χρονη αθλήτρια στίβου του Πήγασου Ηρακλείου  έγινε η πρώτη παγκορασίδα που «κατέβηκε» τα 12 δευτερόλεπτα, σημειώνοντας 11.94 στα «Βενιζέλεια».

Η επίδοση της Κοντογιάννη είναι και η 2η καλύτερη όλων των εποχών στη μεγαλύτερη ηλικιακή κατηγορία Κ18 Κορασίδων, πίσω από το 11.71 της Εμμανουηλίδου από το 2020!

Το 11.94 στα 100μ. την έφερε πρώτη στη λίστα με τις καλύτερες επιδόσεις στην κατηγορία Κ16 στην Ευρώπη αλλά και 9η παγκοσμίως! Στην Ελλάδα, η επίδοση της Κοντογιάννη είναι η καλύτερη για το 2023 στις ηλικιακές κατηγορίες Κ16, Κ18 αλλά και Κ20!

Στον ίδιο αγώνα, η αθλήτρια του Πήγασου σημείωσε 9.74 στα 80μ, που επίσης αποτελεί καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην κατηγορία της.

Η αθλήτρια του Θάνου Χρυσού είναι κάτοχος των καλύτερων επιδόσεων όλων των εποχών στην κατηγορία Κ16 για τα 60μ, τα 80μ, τα 100μ και τα 150μ. ενώ βρίσκεται στην καλύτερη τριάδα όλων των εποχών στα 200μ. και 300μ. της κατηγορίας της.

Από’ κει και πέρα, από τα φετινά «Βενιζέλεια» έλειψαν οι μεγάλες επιδόσεις, με τον αέρα να δυσκολεύει αρκετά τις προσπάθειες των αθλητών, ειδικά στα άλματα.

Η Δήμητρα Γναφάκη έτρεξε μέσα στο σπίτι της και αποζημίωσε με την εμφάνισή της τους φίλους του στίβου.

Η Χανιώτισσα αθλήτρια του Παναθηναϊκού τερμάτισε δεύτερη στα 400 μ. εμπ. σε 56.24 και βρέθηκε μια ανάσα από το ατομικό της ρεκόρ (56.14). Νικήτρια του αγώνα ήταν η Γιτσόβα (Τσεχία) με 55.92.

Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ήταν νικητής στη σφυροβολία.

Με σταθερές βολές πάνω από τα 70 μέτρα, ο 23χρονος Χανιώτης πρωταθλητής είχε καλύτερη προσπάθεια στα 74,34μ. Ο έντονος συναγωνισμός με τον Μιχάλη Αναστασάκη έβγαλε μεγάλες βολές στον αγώνα, με τον τελευταίο να ακολουθεί με καλύτερη προσπάθεια στα 74,18 μ.

Ο Δημήτρης Τσιάμης  είχε την καλύτερη παρουσία από τους Έλληνες άλτες, παίρνοντας την τρίτη θέση στο τριπλούν με 16,33μ. Ο δευτεραθλητής Ευρώπης Νίκος Ανδρικόπουλος έμεινε έκτος με 15,75 μ. Πρώτος ήταν ο Ινδός Τιρουμαράν με καλύτερο άλμα 16,78 μ.

Στα 100 μ. γυναικών καλύτερη Ελληνίδα ήταν η Δήμητρα Τσουκαλά με 11.72, επίδοση που αποτελεί ατομικό ρεκόρ. Ταχύτερη όλων ήταν η Βραζιλιάνα  Μάρτινς με 11.42.

Τέλος, η Παναγιώτα Δόση ολοκλήρωσε τον αγώνα της με άλμα στα 1,84μ. Η νεαρή αθλήτρια του «Ελ. Βενιζέλου» μοιράστηκε τη δεύτερη θέση στο ύψος με τη Γιουνίλα (Φινλανδία), ενώ νικήτρια ήταν η Χρούμπα  (Τσεχία) με 1,87μ.