Η ομάδα μπάσκετ του Εργοτέλη που θα αγωνιστεί στη Γ’ Εθνική
Από τις εκλογές του “Ηράκλειο”

Την πρώτη του ήττα στη Γ’ Εθνική, γνώρισε ο Εργοτέλης στην Κυπαρισσία από τον ουραγό Δίωνα με 79-64, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Επηρεασμένη από την περιπέτεια του κοροναϊού που πέρασαν πρόσφατα αρκετά μέλη της και χωρίς τους Μαχαιριανάκη, Κουμάκη, η ομάδα του Ηρακλείου έμεινε μακριά από τον καλό της εαυτό και ουσιαστικά τα περίμενε όλα από τους ψηλούς της.

Οι Μπουμπάρης και Καραλής πέτυχαν συνολικά 43 πόντους αλλά δεν αποδείχθηκαν αρκετοί για τους «κιτρινόμαυρους».

Οι γηπεδούχοι που έψαχναν απεγνωσμένα την πρώτη τους νίκη, προηγήθηκαν με 39-32 στο ημίχρονο και αφού κράτησαν ένα σταθερό προβάδισμα, αύξησαν τη διαφορά στα τελευταία λεπτά, εκμεταλλευόμενοι και τις τρεις τεχνικές ποινές που καταλόγισαν οι διαιτητές Κανελλόπουλος -Κωστής, σε βάρος των φιλοξενούμενων.

10λεπτα: 19-21, 39-32 , 52-45, 79-64

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Μπουμπάρης 25, Αθανασιάδης 4, Καραλής 18, Μαϊστρέλης 8, Γιαννακόπουλος 2, Γουμενάκης 5, Μπουραντάς 2, Χριστοδούλου, Αναστασάκης, Μανιαδής.