Ο Κουάτενγκ σε φάση από το χθεσινό φιλικό στο Παγκρήτιο

Επιστροφή στις φιλικές νίκες για τον Εργοτέλη που επικράτησε  με 1-0 του ΟΦΙ στο βοηθητικό του Παγκρητίου, αναμφίβολα στο πιο δυνατό έως τώρα τεστ προετοιμασίας και για τις δύο ομάδες που θα τεθούν αντιμέτωπες και στη νέα Σούπερ Λιγκ 2.

Αυτή τη φορά ο Νίκος Μπαδήμας χρησιμοποίησε περισσότερους ποδοσφαιριστές από την πρώτη ομάδα στην αρχική ενδεκάδα, απ’ ότι στα προηγούμενα φιλικά αλλά φυσικά έδωσε και πάλι ευκαιρίες στα νέα παιδιά.

Οι «κιτρινόμαυροι», απέναντι στο σκληροτράχηλο και με αρκετούς ξένους παίκτες συγκρότημα της Ιεράπετρας, έδειξαν σχετικά καλό πρόσωπο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όταν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες.  Το γκολ ωστόσο ήρθε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (47’), με τον Βουτσά να νικάει με μακρινό σουτ τον Μανουσάκη, ο οποίος δεν έκανε καλή εκτίμηση της πορείας της μπάλας.

Η πρώτη ευκαιρία του παιχνιδιού χάθηκε στο 15’ από τον Μπουρσέλη που δέχθηκε την πάσα του Κουάτεγκ αλλά πλάσαρε πάνω στους αμυντικούς. Στο 38’, ξανά ο Μπουρσέλης σούταρε άουτ από καλή θέση για να χάσει ο ΟΦΙ διπλή ευκαιρία στο 41’, με τον Τσέλιο να αποκρούει και τις δύο προσπάθειες του Λεμονή.

Το ημίχρονο έκλεισε με το εξαιρετικό χτύπημα φάουλ του Σερβιλάκη που έφυγε μόλις άουτ. Μετά το γκολ του δραστήριου Βουτσά, ο Μπουρσέλης απείλησε ξανά (54’), αλλά δε βρήκε τον στόχο στο μακρινό του σουτ.

Στο τελευταίο ημίωρο, οι φιλοξενούμενοι ξεθάρρεψαν και είχαν 2-3 καλές στιγμές με τον Χιμένεθ και τον Λεμονή, τον οποίο σταμάτησε εντυπωσιακά ο Τζελέπης στο 87’.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Τσέλιος (46’ Τζελέπης), Σαρρής (52’ Μίκο), Κόλα, Σερβιλάκης (65’ Ντουμάνης), Δασκαλάκης (35’ Πάγια), Στεφανάκης (46’ Ποζατζίδης, 70’ Νικολακάκης), Μπουτσάκης (80’ Τσαμαντιώτης), Βουτσάς (80’ Πατελάκης), Μπουρσέλης (75’ Σαβοϊδάκης), Αζίζι (65’ Κωστανάσιος), Kουάτεγκ (46’ Κατσούρι).

ΟΦΙ: Μανουσάκης, Κοντοές, Καρδάρης (57’Τορίπιο), Χιντζίδης (57’ Χιμένεθ), Ζήσης (57’ Ψάνης), Ντι Λορέντζο (78’ Παπαδάκης), Λεμονής, Μπενίτεζ, Μπλάνκο (62’ Γεωργόπουλος), Τασιούλης (46’ Αντερέγκεν), Βουό (57’ Μεσιδόρο).