Ο γερμανός Μαρκς του ΟΦΗ στο παιχνίδι με τον Μύλωνα
Ο γερμανός Μαρκς ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΟΦΗ και στο παιχνίδι με τον Μύλωνα

Την πέμπτη του ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στη φετινή Α1 βόλεϊ, γνώρισε ο ΟΦΗ στο κλειστό της Νέας Σμύρνης από τον ανώτερο Μίλωνα με 3-0.

Με την κακή μέρα να φαίνεται από νωρίς λόγω των απρόσμενων προβλημάτων που προέκυψαν στη θέση του λίμπερο και όχι μόνο, ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να κάνει πολλά πράγματα στο ντέρμπι ουραγών και στρέφει πια την προσοχή του στα εντός έδρας ματς με Φοίνικα Σύρου (Τετάρτη) και Παναθηναϊκό (Κυριακή).

Η ομάδα του Ηρακλείου βρίσκεται παράλληλα σε φάση αλλαγών στο έμψυχο δυναμικό της, αναζητώντας ξένο ακραίο που θα αντικαταστήσει τον Στίβεν Χαντ, ο οποίος οδεύει προς τον Παναθηναϊκό.

Ο Καναδός δεν αγωνίστηκε στο ματς με τον Μίλωνα, με τον Άκη Φλαούνα να αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο και για δεύτερη αλλαγή παίκτη, κάνοντας λόγο για «προσθήκες που θα έχουμε» στις δηλώσεις του.

Ο ΟΦΗ δεν είχε ποιότητα στην υποδοχή του και σε σχέση με τους γηπεδούχους, έκανε εύκολα το λάθος στα κρίσιμα σημεία. Σε αυτό συνετέλεσε η απουσία του βασικού λίμπερο της ομάδας καθώς

ο Βελούδης ένιωσε ενοχλήσεις στην προθέρμανση και δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί. Ο αναπληρωματικός λίμπερο Κοσκινάς είχε μείνει στο Ηράκλειο λόγω τραυματισμού κι έτσι «επιστρατεύθηκε» ο Μονιάκης που κανονικά αγωνίζεται ως διαγώνιος.

Ο Μίλωνας μπήκε από την αρχή καλύτερα στον αγώνα και ξέφυγε με 18-13. Ο ΟΦΗ απάντησε με Γαλιώτο, Μαρκς, Ρουμελιωτάκη μειώνοντας σε 21-19 αλλά ο Ανδρεάδης με δύο καθοριστικούς πόντους, χάρισε το πρώτο σετ στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα.

Ο ΟΦΗ στην καλύτερη στιγμή του στον αγώνα, ξέφυγε με 9-5 στο 2ο σετ, αλλά οι γηπεδούχοι γρήγορα ισορρόπησαν την κατάσταση. Στο 14-14 ο Χαραλαμπίδης έχασε το σερβίς και με τον νεαρό Χανδρινό να «σερβίρει», ο Μίλωνας «έτρεξε» σερί 5-0, αποκτώντας μεγάλο προβάδισμα για να κλείσει τελικά το σετ στο 25-21.

Ο ΟΦΗ έχασε με τραυματισμό και τον Καρατζά στο τρίτο σετ, αλλά άντεξε μέχρι το 19-19. Ωστόσο οι Μάζιαρζ και Χανδρινός «έγραψαν» το 23-21 και το σετ τελείωσε 25-22, με τη λάθος επίθεση από τον Μαρκς.

Αξίζει να τονιστεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Μίλωνα στη μεγάλη κατηγορία, μετά από 8 χρόνια και το 3-1 τότε επί του Ηρακλή. Στο μεσοδιάστημα βέβαια, η ομάδα της Ν. Σμύρνης αγωνιζόταν σε πιο χαμηλό επίπεδο.

«Θελήσαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί όμως οι απουσίες δεν μας το επέτρεψαν. Πρέπει να δώσω όμως συγχαρητήρια στους παίκτες μου που παρά τα προβλήματα, έδωσαν το 100% και αυτό κρατάω.

Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε, θα έχουμε κάποιες προσθήκες και θα είμαστε ανταγωνιστικοί. Τα παιδιά δουλεύουν με όρεξη και θέρμη και θα τους στηρίζω σε αυτό», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ κ. Φλαούνας.

Από την πλευρά του, ο προπονητής των νικητών, κ. Ψάρρας είπε: «Θέλαμε μία νίκη για να επιστεγαστεί η σημαντική προσπάθεια που κάνουμε. Εκμεταλλευτήκαμε κάποιες απουσίες του ΟΦΗ και  δείχνουμε ότι εξελισσόμαστε ως ομάδα».

Τα σετ: 25-20, 25-21, 25-22

Διαιτητές: Φραγκάκης-Γεροθόδωρος

ΜΙΛΩΝ ( Ψάρρας): Χανδρινός 12, Μάζιαρζ 11, Τέιλορ