Από το χθεσινό φιλικό του Ηροδότου στα Περβόλια με ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟ
Από το χθεσινό φιλικό του Ηροδότου στα Περβόλια

Στο τελευταίο του φιλικό πριν από το ματς κυπέλλου ο Ηρόδοτος γνώρισε την ήττα από τον ΑΟΧ/Κισσαμικό με σκορ 2-0 χθες στα Περβόλια.

Ο Ηρόδοτος αγωνίστηκε με πολλές απουσίες αφού για διάφορους λόγους δεν αγωνίστηκαν οι Κονέ, Κωνσταντινίδης, Αργκιλέσι, Μάκο αλλά παρόλα αυτά προσπάθησε και στάθηκε καλά για τουλάχιστον ένα ημίχρονο. Στην επανάληψη ο ΑΟΧ/Κισσαμικός ανέβασε στροφές και πίεσε πολύ με αποτέλεσμα να φτάσει στα δυο γκολ που του χάρισαν τη φιλική νίκη.

Μελανό σημείο του ματς ο τραυματισμός του Αλέξη Σελινιωτάκη ο οποίος χτύπησε στο χέρι και έγινε αναγκαστικά αλλαγή στο 73’. Μάλιστα, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο Χανίων για εξετάσεις και η ευχή είναι να μην έχει κάτι σοβαρό.

Στο πρώτο 45λεπτο ο Ηρόδοτος, είχε μια σπουδαία φάση όσο το ματς ήταν στο 0-0, με τον Λαζαρίδη να επεμβαίνει σωτήρια στο πλασέ του Αυγενικού στο 14’ μετά το γύρισμα του Μωραΐτη.

Την σκυτάλη από τον Λαζαρίδη πήρε ο Κασμερίδης που είχε δυο αποκρούσεις στο 21’ σε πλασέ του Γκίνη και στο 35’ σε φάουλ του Αρναρέλλη.

Τα γκολ ήρθαν στο β’ ημίχρονο, με τον Καραγιάννη να παίρνει την ασίστ από τον Αρναρέλλη και να ανοίγει το σκορ στο 46’ .

Στο 59’ ο Κασμερίδης έσωσε για μια ακόμα φορά τον Ηρόδοτο σε κεφαλιά του Αρναρέλλη  ενώ στο 65’ ένα σουτ του Αυγενικού αποκρούστηκε εύκολα από τον Λαζαρίδη.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 76’ από την εξαιρετική σέντρα του Γκίνη και την άψογη κεφαλιά του Αποστολόπουλου.

Σε αυτό το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Ντομινίκ Μαλόνγκα που αποτελεί τη νέα -και μάλλον τελευταία- προσθήκη για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό.

Διαιτήτευσε ο Τσαγκαράκης (Χανίων) με βοηθούς τους Σινιοράκη-Αναστασάκη από τον ίδιο Σύνδεσμο.

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Τόλι (81’ Γρηγορόπουλος), Ζιούλης (62’ Καντιμά), Φαζός, Αρναούτογλου (62’ Παπαχρήστος), Σελινιωτάκης (73’ λ. τρ. Κεχαγιάς), Γκίνη (83’ Νικολούδης), Σιμόν (62’ Τεγούσης), Αρναρέλλης (62’ Βρεττός), Καραγιάννης (62’ Αποστολόπουλος), Ρίσκι (62’ Μαλόνγκα).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμερίδης, Προβυδάκης (81’ Μπαλάφας), Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Μπάμπης (87’λ. τρ Κανδυλάκης), Αυγενικού (79’ Αμαραντίδης), Κασαπάκης (64’ Φουκαράκης), Κοντογιάννης, Φραγκουλάκης, Μασάδο (79’ Παναγιωτάκης), Μωραΐτης.

Ήττα και των Κ19

Σε φιλικό παιχνίδι ανάμεσα στην Κ19 του Ηροδότου και τον Αστέρα Περάματος, όπου η ομάδα του Ρεθύμνου επικράτησε 5-2. Για την ομάδα του Τάκη Μαρή , δύο γκολ πέτυχαν οι Μανόλης Σπαχής (21′, 57′), Ραφαήλ Μπαμπουλάκης (62′, 76′), ένα γκολ ο Χάρης Ψωμάς (27′). Για το συγκρότημα του Λευτέρη Κορνάρου, πρωταγωνιστής ήταν ο Αμαραντίδης που πέτυχε και τα δύο γκολ για την Κ19 του Ηροδότου (36′, 41′).

“Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον Αστέρα Περάματος και τους ανθρώπους του Γαράζου για την άψογη φιλοξενία στην μεταξύ μας αναμέτρηση και για το τραπέζι που ανέθεσαν στα μέλη και τους φιλάθλους της ομάδας μας.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία για την νέα ποδοσφαιρική χρονιά και επιφυλασσόμαστε στο μέλλον μια ανάλογη φιλοξενία!” αναφέρει ανακοίνωση του Ηροδότου.