Ο Κάλλας σε μια προσπάθειά του στο ματς του ΟΦΗ

Ήττα εκτός προγράμματος και μάλιστα με «καθαρό» σκορ (3-0) γνώρισε ο ΟΦΗ στο κλειστό του ΒΑΚ, από τον ανταγωνιστή του στη μάχη της σωτηρίας στη Volley League, Φίλιππο Βέροιας.

Επηρεασμένη από τις απουσίες δύο βασικών της παικτών και κυρίως αυτής του Ντιουίζι (έλειψε και ο Βαϊόπουλος), η αγχωμένη ομάδα του Κώστα Δεληκώστα δεν μπόρεσε να μπει στο πνεύμα του αγώνα, απογοητεύοντας τους φιλάθλους που δημιούργησαν μια όμορφη ατμόσφαιρα.

Ο ΟΦΗ που μετά από αυτή την ήττα έμεινε στην τελευταία θέση, είναι πλέον υποχρεωμένος να σηκώσει κεφάλι και να βρει τον τρόπο να κάνει μια νίκη που θα τον επαναφέρει σε μία βαθμολογική ισορροπία…

Η ομάδα της Ημαθίας που ήρθε στο Ηράκλειο με πολλά εξωαγωνιστικά προβλήματα, είχε πρωταγωνιστή τον 41χρονο διεθνή πασαδόρο Κώστα Προύσαλη που αξιοποίησε στο μέγιστο όλα τα «όπλα» της ομάδας του και ανέδειξε τις αδυναμίες των γηπεδούχων.

Σίγουρα πάντως εν πολλοίς, η έκβαση του αγώνα καθορίστηκε από το δραματικό πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε ο Φίλιππος.

Ο ΟΦΗ είχε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το σετ καθώς από το 22-24 έκανε σερί 4-1 και προηγήθηκε με 26-25 αλλά ο Ρουμελιωτάκης με επίθεση και ο Τζιουμάκας με μπλοκ στον Βάργκας, έκαναν το 29-27.

Έχοντας τη ψυχολογική ώθηση και περισσότερες επιθετικές λύσεις, η ομάδα της Βέροιας δεν δυσκολεύτηκε να πάρει και τα δύο επόμενα σετ και να φύγει με την πρώτη της νίκη από το Ηράκλειο.

«Το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι απουσίες. Ήταν πολύ κακοί οι ακραίοι μας στην επίθεση και στην υποδοχή. Ο Φίλιππος αν και με προβλήματα, ήρθε πλήρης. Σε αυτό το πρωτάθλημα, μετράει ο δεύτερος γύρος. Αν ήμασταν πλήρεις, θα μιλούσαμε για άλλο αποτέλεσμα. Γιατί από αυτόν τον Φίλιππο, είμαστε καλύτερη ομάδα», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ.

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Φίλιππου Σωκράτης Τζιουμάκας, δήλωσε: «Τα παιδιά έδειξαν ότι μπορούμε να σταθούμε και να κάνουμε μια καλή χρονιά. Εύχομαι να ξεπεράσουμε τα προβλήματα».

Τα σετ: 27-29, 22-25, 20-25

Διαιτητές: Κουτσούλας, Αγγελίδης

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Στεφανίδης, Γιαννόπουλος, Κάλλας 10, Αρπάγιου, Δαρίδης (λ), Κότο 5, Τσέλιος 10, Βάργκας 12, Τζουγκαράκης 8

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Τζιουμάκας): Στεφανίδης, Μπουράκης (λ), Mιχελάκης, Προύσαλης, 3, Ρουμελιωτάκης 14, Καρίδης 4, Βαρβεσιώτης 4, Τζιουμάκης 10, Σονάρι 9, Στουτζίνσκι 12.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο Βάργκας του ΟΦΗ παρέλαβε από τον κ. Δανδάλη το έπαθλο του mvp της 3ης αγωνιστικής.