Ο Κουτσιανικούλης και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν το 2ο γκολ
Ο Κουτσιανικούλης και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν το γκολ

Άλλος είχε χθες το όνομα κι άλλος την χάρη στις Σέρρες. Οι γηπεδούχοι έχουν το προσωνύμιο «λιοντάρια» αλλά λέοντες…ήταν οι παίκτες του ΟΦΗ που κόντρα στην διαιτησία του Κιοτζένη που έκανε τα…δικά του στο α’ μέρος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 2-1 χθες από τον Πανσερραϊκό και σε αντίθεση με πέρυσι να ξεκινήσουν με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Η κρητική ομάδα μπορεί να μην έριξε πεντάρες και εξάρες και να μην έκανε αυτό που -ατυχώς-είχε πει ο πρόεδρός της αλλά έκανε κυριαρχική εμφάνιση και έδειξε με το “καλημέρα” ότι φέτος δεν πρόκειται να κάνει… αστεία.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου εμφανίστηκε πιο έτοιμη από τον αντίπαλό της και νίκησε και τον Πανσερραϊκό και την διαιτησία που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε ό,τι μπορούσε για να τον ανακόψει. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο ξεκίνημα ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Κουσκουνά ενώ στο 37’ από μια ακατανόητη απόφαση του Κιοτζένη ο Πανσερραϊκός είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με τον Πόζογλου να σημαδεύει με φάουλ το δοκάρι.

Ο Χαντί ωστόσο  αποδείχθηκε πιο εύστοχος αμέσως μετά και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του όπως και στο ματς κυπέλλου με τον Πλατανιά με τον Κουτσιανικούλη  να μπαίνει αλλαγή στο β’ μέρος και να πετυχαίνει το δεύτερο και καθοριστικό γκολ.

Η χαλάρωση στο τέλος έφερε την μείωση του σκορ αλλά δεν υπήρχε χρόνος για το κάτι παραπάνω για τους γηπεδούχους που απλά πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον ΟΦΗ να φεύγει δίκαια νικητής για μια ακόμα χρονιά από τις Σέρρες αλλά αυτή την φορά το τρίποντο να έχει μεγάλη αξία.

Ο ένας Κιοτζένη, ο άλλος Χαντί

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 4’ σκόραρε με τον Κουσκουνά αλλά το γκολ ακυρώθηκε κακώς ως οφσάιντ. Ο Κιοτζένης από την αρχή έδειξε ότι είχε διάθεση να αφήσει το σκληρό σε ορισμένες περιπτώσεις παιχνίδι των γηπεδούχων ενώ στο 37’ έκανε δώρο στον Πανσερραϊκό το δοκάρι με την διπλή εκτέλεση φάουλ του Πόζογλου.

Ευτυχώς ο ΟΦΗ γλίτωσε σε αυτή την φάση και αμέσως μετά (38’) με τον Χαντί που πήρε την μπάλα από τον Οικονόμου και σούταρε με το αριστερό πήρε προβάδισμα στο σκορ (0-1).

Μέσα σε ένα λεπτό ο Πανσερραϊκός έφτασε δυο φορές κοντά στο γκολ αλλά την πρώτη το σουτ του Τσιμίκα στο 42’ πέρασε άουτ και την δεύτερη στο 43’ ο Στρέζος έβγαλε εντυπωσιακά το νέο σουτ του Πόζογλου κρατώντας το 0-1.

Έμπνευση με «Κούτσια» και… 0-2

Στο β` μέρος ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τον ΟΦΗ να δίνει χώρο στους γηπεδούχους. Ο Παπαδόπουλος έκανε την κίνηση-ματ στο 58’ με την αλλαγή του Κουτσιανικούλη στην θέση του Μάρτος και δικαιώθηκε καθώς μετά από πέντε λεπτά (63’) ο έμπειρος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Ρίστιτς προ του Ορτέγκα μετά την ωραία μπαλιά του Οικονόμου και έκανε το 0-2.

Ο Οικονόμου είχε συμμετοχή και στα δύο γκολ

Στην συνέχεια ο ΟΦΗ έκανε διαχείριση αλλά στο τέλος χαλάρωσε και μετά από κόρνερ στις καθυστερήσεις ο Τσελεπίδης με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Από τον ΟΦΗ ξεχώρισαν οι Οικονόμου, Χαντί, Κουσκουνάς (έφαγε πολύ… ξύλο).

Ο Κιοτζένης (Ξάνθης) είχε μια κακή διαιτησία. Ο πρώτος βοηθός Χουσεΐν Κούλα (Ξάνθης) ελέγχεται για το ακυρωθέν γκολ του Κουσκουνά. Καλός ο β’ βοηθός Τζιότζιος (Θράκης).

Κίτρινες: Σιάκκας, Τσελεπίδης, Φουσού – Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Κοιλιάρας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ρίστιτς, Βοσκόπουλος, Τσαμούρης, Στέβιτς (46’ Τσελεπίδης), Ιωαννίδης, Σιάκκας, Παπουτσογιαννόπουλος, Πόζογλου (70’ Φουσού), Τσιμίκας, Ρούτσης (70’ Δούμτσος), Γκούρτσας.

ΟΦΗ : Στρέζος, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης, Κομεσίδης (79’ Ρούσσος), Κοιλιάρας, Νάστος, Οικονόμου, (75’ Πουρτουλίδης) Ορτέγκα, Μάρτος (58’ Κουτσιανικούλης), Χαντί, Κουσκουνάς.

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ:

“Ήμασταν καλύτεροι, αλλά δεν αντιδράσαμε σωστά στο τέλος”

Η νίκη άφησε ικανοποιημένο τον Νίκο Παπαδόπουλο αν και στο τέλος η εικόνα χάλασε λίγο με το γκολ κάτι στο οποίο αναφέρθηκε ο τεχνικός του ΟΦΗ. Χαρακτηριστικά τόνισε: «Ήταν μια δύσκολη πρεμιέρα. Πριν το παιχνίδι είχαμε άγχος λόγω του ότι έχουμε θέσει υψηλούς στόχους όπως πρέπει να έχει αυτή η ομάδα. Από το πρώτο λεπτό ήμασταν καλύτεροι. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο αν και στα τελευταία λεπτά έπρεπε να είμαστε πιο σοβαροί. Δεν αντιδράσαμε σωστά σε αυτό το σημείο του παιχνιδιού. Αυτό που μετράει είναι οι τρεις βαθμοί.

Από την πλευρά του ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος, Βασίλης Κουτσιανικούλης, δήλωσε: «Είχαμε ένα παιχνίδι σε μια δύσκολη έδρα. Ευτυχήσαμε να πετύχουμε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο. Μετά την επίτευξη του δεύτερου γκολ τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για εμάς. Δεν έχει σημασία ποιος σκοράρει, η προσπάθεια γίνεται από όλη την ομάδα. Ευχαριστούμε στον κόσμο του ΟΦΗ που ήρθε στο γήπεδο».

Ο Περικλής Αμανατίδης είπε: «Ήμασταν άτυχοι στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Πανσερραϊκός δέχεται το δεύτερο γκολ ενώ έχει βελτιώσει το παιχνίδι του.  Όταν παίζεις με τα φαβορί δεν επιτρέπονται τα λάθη».

ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ:

Πανηγύρισε  για τον… γιο ο Κουτσιανικούλης

Κοντά στην αποστολή του ΟΦΗ  στις Σέρρες βρέθηκε ο πρόεδρος της ΠΑΕ Φώτης Τσάλος ο οποίος την παραμονή του αγώνα δείπνησε με παράγοντες του Πανσερραϊκού.

Ο κ. Τσάλος αναφέρθηκε και στην πρόσφατη τοποθέτηση του μέσω facebook  λέγοντας στους παράγοντες του Πανσερραϊκού ότι δεν είχε σκοπό να προσβάλει κανένα και ότι είπε το έκανε για να ντοπάρει τους παίκτες του. Μάλιστα ευχήθηκε οι δυο ομάδες να ανέβουν μαζί κατηγορία.

Την αποστολή του ΟΦΗ επισκέφτηκε στο ξενοδοχείο ο Γιώργος Τσιφούτης. Ο παλαίμαχος άσος που έχει καταγωγή από την Νιγρίτα Σερρών είχε τη ευκαιρία να τα πει με τους Παπαδόπουλο και Αδάμο και να θυμηθούν τα παλιά (φωτό).

Με την μπάλα κάτω από την φανέλα πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε ο Βασίλης Κουτσιανικούλης  ο οποίος περιμένει σε λίγους μήνες το πρώτο του παιδί (αγόρι). Ο Κουτσιανικούλης είχε σκοράρει τελευταία φορά με τον ΟΦΗ στις 4/2/15 στη νίκη του ΟΦΗ επί του ΠΑΟΚ με 3-1 στο Γεντί Κουλέ.

Φίλαθλοι του ΟΦΗ από την Β. Ελλάδα βρέθηκαν χθες στις Σέρρες και στάθηκαν κοντά στην προσπάθεια της ομάδας τους.

Οι παλαίμαχοι του ΟΦΗ με ανακοίνωσή τους συλλυπούνται την οικογένεια του Κώστα Σπιθάκη για το χαμό του παλαιού γενικού αρχηγού του ΟΦΗ.

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ-ΑΕ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ  1-0:

Γλυκιά νίκη με… Ξύδα

Ποδαρικό με το δεξί έκανε χθες ο ΑΟΧ/Κισσαμικός στο γήπεδο του Γάλου στο Ρέθυμνο όπου  ως τυπικά γηπεδούχος επικράτησε της ΑΕ Καραϊσκάκης με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Γιώργο Ξύδα (1-0). Ο 20χρονος δανεικός από τον Ολυμπιακό μετά τα δύο γκολ που είχε σημειώσει στο Κύπελλο έκανε σεφτέ και στο πρωτάθλημα, διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα στο 56’.