Μίλωνας - ΟΦΗ Βόλεϊ
Τον Μίλωνα θα αντιμετωπίσει σήμερα ο ΟΦΗ και αύριο την Κηφισιά

Κατώτερη των προσδοκιών ήταν η πρώτη εμφάνιση του ΟΦΗ στα πλέι άουτ της Volley League. Η ομάδα του Ηρακλείου ηττήθηκε δίκαια από τον Φίλιππο Βέροιας με 3-1 στο κλειστό του Μίλωνα, δείχνοντας σαφέστατα επηρεασμένη από τις μετακινήσεις των τελευταίων ημερών και το παιχνίδι της με τον Φοίνικα στη Σύρο.

Ουσιαστικά οι παίκτες του Άκη Φλαούνα, μπήκαν με αρκετή καθυστέρηση στο πνεύμα της αναμέτρησης, «δωρίζοντας» στο μακεδονικό συγκρότημα τα δύο πρώτα σετ.

Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 14-6 και 24-16 στο πρώτο, το οποίο έκλεισε με 25-20 ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο (10-4, 22-15) που ολοκληρώθηκε με σκορ 25-19.

Στο τρίτο σετ, ο ΟΦΗ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 10-7 και 22-19 αλλά ένα σερί 5-0 της ομάδας της Βέροιας, την έφερε μία ανάσα από τη νίκη (24-22). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση σε εκείνο το σημείο και με έναν άσο από τον Φραγκιαδάκη και μία λάθος επίθεση του Τζιουμάκα, πήραν το σετ με 26-24, μειώνοντας σε 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με αρκετά νεύρα στο παρκέ, τα οποία πάντως δεν επηρέασαν τον Φίλιππο που πήρε εύκολα μία καλή διαφορά (17-11) και με 25-19, τελείωσε τον αγώνα.

Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η τρίτη νίκη της ομάδας της Βέροιας στα ισάριθμα φετινά ματς με τον ΟΦΗ, ο οποίος θα πρέπει να ανεβάσει στροφές στο σημερινό ματς απέναντι στον Μίλωνα και αύριο κόντρα στην Κηφισιά, εάν θέλει να αυξήσει τη βαθμολογική του συγκομιδή.

Τα σετ: 25-20, 25-19, 24-26, 25-19

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β.: Μαυροβουνιώτης, Γραμμενούδης, Γάτσης, Τζιουμάκας Γ., Στουντζίνσκι, Φερέλ / Μπουράκης (λ), Μιχελάκης, Μπίσετ, Τζιουμάκας Στ.

ΟΦΗ: Ρουμελιωτάκης, Σαρικεΐσογλου, Θάλερ, Μαρκς, Καρατζάς, Φραγκιαδάκης, Χαραλαμπίδης, Γαλιώτος, Βελούδης (λ).

Η βαθμολογία των πλέι άουτ μετά τη χθεσινή ήττα του ΟΦΗ κι ενώ εκκρεμεί το ματς Μίλων-Κηφισιά που θα γίνει τη Δευτέρα, διαμορφώθηκε ως εξής (υπενθυμίζεται ότι καμία ομάδα δεν υποβιβάζεται):