οι παίκτες του ΟΦΗ μετά τη νέα αποτυχία
Αποδοκιμάστηκαν έντονα οι παίκτες του ΟΦΗ μετά τη νέα αποτυχία

Πολύ λίγος αποδείχθηκε για ένα ακόμα παιχνίδι ο ΟΦΗ. Στον τελικό των τελικών με την Λάρισα χθες στο «Γεντί Κουλέ» τα παλικάρια του Χάιμε Βέρα έμειναν στο 0-0  δείχνοντας  ότι δεν μπορούν και οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια την ομάδα στην Β’ Εθνική. Σε ένα ακόμα κρίσιμο ματς ο ΟΦΗ εζυγίσθη, εμετρήθη και ευρέθη ελλιπής.

Πέταξε δυο ακόμα βαθμούς στην έδρα του και έχασε την ευκαιρία να πιάσει τον Λεβαδειακό και να πλησιάσει στον πόντο τον ΠΑΣ Γιάννινα πουν επίσης άφησαν βαθμούς στην έδρα τους. Ο ΟΦΗ παρουσιάστηκε άνευρος, άχρωμος, άγευστος.

Με παίκτες χωρίς πάθος, δύναμη και καθαρό μυαλό. Απέναντι σε μια ομάδα που ήρθε στο Ηράκλειο για να παίξει μόνο άμυνα και να πάρει τον βαθμό ο ΟΦΗ είχε μόλις τέσσερις τελικές και από αυτές μόνο οι δυο μπορούν να χαρακτηριστούν μεγάλες ευκαιρίες.

Αυτή την φορά ο ΟΦΗ ήταν πιο προσεκτικός μην αφήνοντας χώρους στην άμυνα του αλλά επιθετικά ήταν ακίνδυνος με τον Φερέιρα σε θέση φορ να μην μπορεί να ανταποκριθεί και τους μεσοεπιθετικούς Βας, Νέιρα, Κοροβέση να μην δίνουν βοήθειες.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο μόλις δυο φορές βρέθηκε κοντά στην περιοχή του Κρίστιανσον με τον Φερέιρα στο 5’να πιάνει την κεφαλιά μετά την σέντρα του Κοροβέση και να στέλνει την μπάλα άουτ και στο 7’ ένα σουτ του Ποτουρίδη να καταλήγει στην αγκαλιά του Ισλανδού γκολκίπερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία με τον Σακόρ να σουτάρει  στο 47’ πάνω στο σώμα του Μόρα. Η  Λάρισα έμεινε στην περιοχή της  δείχνοντας ότι το μόνο που την ενδιέφερε ήταν η ισοπαλία  με τους παίκτες της συχνά-πυκνά να καθυστερούν  το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή, ήταν όμως ανίκανοι να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα. Ο Βέρα έριξε στο β’ μέρος στην μάχη και τους Πέρσον, Γιακουμάκη, Ναμπί ωστόσο ούτε με τη δική τους παρουσία άλλαξε κάτι με τον Σουηδό να γίνεται μοιραίος στο 89’ μην μπορώντας από κοντά να νικήσει τον Κρίστιανσον.

Ο Ευαγγέλου (Αθηνών) θα μπορούσε να καταλογίσει πέναλτι στο 62’ σε ανατροπή του Φερέιρα στην περιοχή της Λάρισας. Βοηθοί του ήταν ο Κωνστάντιος (Ευβοίας) Φίλος (Βοιωτίας). Κίτρινες είδαν οι   Νέιρα, Κοροβέσης,  Ζίβκοβιτς, Μπέρτος, Λεοζίνιο

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Σακόρ, Νάστος (77’ Ναμπί), Μιχόγεβιτς, Γιαννούλης (46’ Πάρσον), Βαζ (71’ Γιακουμάκης), Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα, Φερέιρα, Ποτουρίδης.

ΛΑΡΙΣΑ: Κρίστινσον, Μιλοσάβλιεβιτς, Ντέλετιτς (92’ Γρομιτσάρης), Μόρας, Λεοζίνιο (79’ Γιακιμόβσκι), Μπέρτος, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Νούνιτς, Γκοϊκοβιτς (61’ λ. τρ. Σεσέροβιτς), Φατιόν.

Για άλλη μία φορά ο κόσμος του ΟΦΗ ήπιε πικρό... καφέ στο γήπεδο
Για άλλη μία φορά ο κόσμος ήπιε πικρό... καφέ στο γήπεδο

Έντονες αποδοκιμασίες κατά των παικτών

Ξέσπασε για μια ακόμα φορά ο κόσμος στο τέλος του αγώνα. Οι παίκτες αποχώρησαν από το γήπεδο κάτω από τις έντονες αποδοκιμασίες των φιλάθλων που για άλλη μια φορά έφυγαν πικραμένοι από το γήπεδο.

Από την άλλη απογοητευμένοι από το αποτέλεσμα αλλά ψύχραιμοι εμφανίστηκαν Βέρα και Ίσις μετά το παιχνίδι. Ο Χάιμε Βέρα τόνισε χαρακτηριστικά: «Ηταν ένας δύσκολος αγώνας.

Είχαμε την κατοχή σχεδόν 80 λεπτά, αλλά κρίμα που δεν βάλαμε γκολ. Είμαστε καλά γιατί δουλεύουμε σωστά. Ακόμα δεν έχει τελειώσει το πρωτάθλημα. Είμαι σίγουρος ότι θα βάλουμε γκολ.

Οι αμυντικοί μας έκαναν εξαιρετική δουλειά, η Λάρισα δεν έκανε ούτε φάση. Εμείς φταίμε. Χρειάζεται υπομονή».

Ο Αλεσάντρο Ισις πρόσθεσε: «Έπρεπε  να προσέχουμε και πίσω, να μην πάθουμε αυτό που έγινε με τη Λαμία. Το γκολ λείπει, δουλεύουμε κάθε εβδομάδα για αυτό. Είμαστε δεμένοι και θα δούμε στο τέλος τι θα κάνουμε».

Ο τεχνικός της Λάρισας Τζιανλούκα Φέστα δήλωσε: «Για εμάς ήταν πολύ σημαντικό να μην το χάσουμε. Δεν επιτρέψαμε να κάνει ευκαιρίες ο ΟΦΗ εκτός από το δεύτερο ημίχρονο όπου ο τερματοφύλακας μας έκανε κάποιες πολύ καλές επεμβάσεις. Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο”.

Τέσσερις(!) ανακοινώσεις έβγαλε η Λάρισα στη διάρκεια του αγώνα διαμαρτυρόμενη για τη διαιτησία, ενώ έβγαλε άλλες δύο στο τέλος κατά του Κοροβέση για το επεισόδιο που είχε με τον Μόρα και ζητά ξένους διαιτητές. Συνολικά 6 ανακοινώσεις εξέδωσε.

Οι παίκτες του ΟΦΗ βγήκαν χθες με μπλουζάκια με μήνυμα κατά του μπούλινγκ. Στην θύρα 6 φιλοξενήθηκαν μαθητές από το 2ο Δημοτικό σχολείο Μοιρών και το 19ο Δημοτικό σχολείο Ηρακλείου.