Σπουδαίο τρίποντο πήρε ο Αλμυρός “σπάζοντας” παράλληλα το αήττητο του Εθνικού
για τον δεύτερο στον πάγκο του ΟΦΗ

Ο Αλμυρός  με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Λεόν έγινε η ομάδα που έσπασε το αήττητο του Εθνικού στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κερδίζοντας τον χθες στην Αθήνα με σκορ 2-0.

Η ομάδα του Γαζίου πέτυχε ιστορική νίκη καθώς ο Εθνικός ήταν η μοναδική ομάδα σε όλους τους ομίλους που δεν είχε ήττα μέχρι χθες αλλά και  επειδή σημειώθηκε εκτός έδρας. Ο Αλμυρός παρέμεινε μόνος στην 4η θέση με 39 βαθμούς  και πέρα από το ότι «αγκάλιασε» την παραμονή του βλέπει πλέον και την τιμητική 3η θέση αφού βρίσκεται στο -2 από τον Ηλυσιακό.

Η νίκη του Αλμυρού αποκτά ακόμα μεγαλύτερη αξία καθώς ήρθε λίγες μέρες μετά το παιχνίδι με τον Ερμή ενώ  υπήρχε και η κούραση και από το ταξίδι. Παρόλα αυτά ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασε απόλυτα δίκαια στο τρίποντο.

Η ομάδα του Μανόλη Σουτζή είχε ένα εξαιρετικό πρώτο 25λεπτο και αφού  απείλησε στο 23’ με σουτ του Τουργαϊδη που πέρασε λίγο άουτ, στην αμέσως επόμενη φάση άνοιξε το σκορ. Μετά από ενέργεια του Κέρι, ο Λεόν εκμεταλλεύτηκε  την ασταθή επέμβαση του Παπαγγελή και στην επαναφορά έκανε το 0-1.

Ο Εθνικός  προσπάθησε να αντιδράσει και απείλησε με την κεφαλιά του Ζωγραφάκη στο 36’ από κοντά την οποία απέκρουσε ο Χανιωτάκης.

Ο Τουργαϊδης είχε νέα καλή στιγμή στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, περνώντας  και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά το σουτ του έφυγε έξω, από αρκετά πλάγια θέση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε  με γκολ για την ομάδα του Γαζίου που στο 47’ έκανε το 0-2. Ο Τουργαϊδης, βγήκε από τα πλάγια, έκοψε στον Λεόν  που με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έδωσε σημαντικό πλεονέκτημα στην ομάδα του.

Από το σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος ο Αλμυρός διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και κατάφερε να κρατήσει το σκορ και τη νίκη παρά την πίεση που προσπάθησε να του βάλει ο Εθνικός που είχε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο 60’ όταν  ο  Μακρυγιάννης βγήκε τετ α τετ και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χανιωτάκη.

Διαιτήτευσε ο Ζαχαρόπουλος(Αν. Αττικής)

ΕΘΝΙΚΟΣ: Κουμπούλα (15΄Γ. Παπαγγελής), Κατσογιάννης(46΄Κυριαζής), Ζωγραφάκης, Παπαγγελής(46΄Χρούστινετς), Τσατσαρής, Μακρυγιάννης, Μαλάι, Ντινιωτάκης, Σκεντεράι, Αντωνίου(46΄Σεκουμπά), Γεωργούσης(73΄Βαλαβανόπουλος)

ΑΛΜΥΡΟΣ: Χανιωτάκης, Αγαπάκης, Γιαλούσης, Παπαδομιχελάκης, Πατινιώτης, Κοντογιάννης, Λεόν(76΄Κοιλιάρας), Σουρνάκης(78΄Βουιδάσκης), Τουργαίδης (63΄Ρέγιες), Χαντί(78΄Καστελλιανάκης), Κέρι.

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ: 22η αγωνιστική