Διπλό σήμα στα ρούχα της αποστολής

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε δυο φορές στην Λαμία αλλά τελικά έφυγε μόνο με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) αφού οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις για την 4η αγωνιστική της Super League.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε με Σωτηρίου στα καρέ, Βούρο, Καρώ και Πασαλίδη στην τριάδα της άμυνας, Τοράρινσον με Λάρσον ως φουλ μπακ, Μεγιάδο, Γκαγιέγος, Μπάκιτς  στη μεσαία γραμμή, με τον Τοράλ μπροστά τους και τον  Ντίκο στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΟΦΗ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ντίκο στο 26’ μετά την  μπαλιά του Μεγιάδο, με τον  Πάβλοβετς να κάνει λάθος και τον επιθετικό από το Μάλι να «τσιμπάει» την μπάλα για το 0-1.

Στο ημίχρονο πέρα από την αναγκαστική αλλαγή του Σαραμαντά, ο Βόκολος έβγαλε τον Πάβλοβετς για να ρίξει στο ματς τον Τόσιτς και  άλλαξε το σύστημα σε 4-2-3-1. Η Λαμία έφτασε στην ισοφάριση στο 47’ μετά την κάθετη του Καρλίτος στον Τσιλούλη και το πλασέ του τελευταίου για το 1-1.

Στο 67’, έπειτα από εξαιρετική ανάπτυξη, ο Γκαγιέγος σούταρε και με τη βοήθεια της κόντρας στον Κορνέζο, έκανε το 1-2.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά στο 74΄ όταν  από εκτέλεση κόρνερ, ο Καρώ βρήκε την μπάλα και άθελά του, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-2.

Ο Νταμπράουσκας  εκτός από την αναγκαστική αλλαγή του Ντίκο με τον Φελίπε στο 57’ έκανε τις επόμενες αλλαγές του μετά το 2-2 βάζοντας Νέιρα και Αμπαντά αντί των αρνητικών Τοράλ, Τοράρινσον ενώ στο 85’ πέρασε και τον Γκλάζερ αντί του Μεγιάδο.

Ο ΟΦΗ στο τελευταίο 20λεπτο κυκλοφόρησε την μπάλα αλλά είχε μόλις μια μεγάλη φάση στο 97’ όταν ο Αμπαντά βρήκε τον Νέιρα, που σούταρε στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα μόλις άουτ.

Με πολλά λάθη η διαιτησία του Φωτιά.

ΛΑΜΙΑ: Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Πάβλοβετς (51’ Τόσιτς), Σιμόν, Στάνκο (74’ Λόνγκο), Νούνιες, Τσιλούλης, Σαραμαντάς (46’ Βασιλαντωνόπουλος), Σλίβκα, Καρλίτος (87’ Τσιλιανίδης).

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Βούρος, Πασαλίδης, Καρώ, Λάρσον, Μεγιάδο (85’ Γκλάζερ), Γαγιέγος, Μπάκιτς, Τοράρινσον (79’ Αμπαντά), Τοράλ (79’ Νέιρα), Ντίκο (57’ Φελίπε).