ΠΑΟΚ

Έστω και δύσκολα, ο ΠΑΟΚ απέκλεισε την ΑΕΚ με νίκη 2-1 στον επαναληπτικό ημιτελικό της Τούμπας και εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας (22 Μαϊου) απέναντι στον Ολυμπιακό.

Το παιχνίδι ήταν δραματικό σε εξέλιξη και όλα τα σπουδαία συνέβησαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι που είχαν την υπεροχή στο ματς, κέρδισαν πέναλτι στο 61’ (ανατροπή του Σφιντέρσκι από τον Γαλανόπουλο),

το οποίο όμως ο Βιεϊρίνια το έστειλε στο κάθετο δοκάρι.

Η ΑΕΚ αναθάρρησε και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, σκοράροντας με κεφαλιά του Γαλανόπουλου στο 70’ μετά από κόρνερ του Τάνκοβιτς.

Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία δεν επέτρεψαν να πάει το ματς στην παράταση και με τον «κεραυνό» του προερχόμενου από τον πάγκο Κρμέντσικ στο 84’ από πλάγια θέση, έφθασαν στην ισοφάριση. Το …κερασάκι στην πρόκριση του Δικεφάλου του Βορρά, το έβαλε ο Ζίβκοβιτς με ψηλοκρεμαστό πλασέ στην εκπνοή των καθυστερήσεων, μετά από λάθος του Μιτάι.

Να σημειωθεί ότι ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έχουν 20 χρόνια να κονταροχτυπηθούν σε τελικό Κυπέλλου και συγκεκριμένα από το 2001, όταν οι Θεσσαλονικείς είχαν επικρατήσει με 4-2 στη Ν. Φιλαδέλφεια.