Κύπελλο Ελλάδας: Με ήρωα τον Κουέστα ο Αρης απέκλεισε την ΑΕΚ

Ο Άρης πανηγύρισε στη ρωσική ρουλέτα των πέναλτι και πήρε την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στην ΑΕΚ.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-1 χάρη στα γκολ των Γκατσίνοβιτς (45′) και Μορόν (58′) όμως ο Άρης με ήρωα τον τερματοφύλακα Κουέστα που έπιασε τα πέναλτι των Βίντα και Πόνσε, πήρε τη μεγάλη πρόκριση.

Η Ένωση ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Γιόνσον έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Κουέστα τον σταμάτησε. Ο Γκατσίνοβιτς πήρε το …ριμπάουντ και με ωραίο τελείωμα την έστειλε στα δίχτυα.

Ο Άρης ισοφάρισε στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 58′. Ο Σουλεϊμάνοφ εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ από τα δεξιά και ο Μορόν με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον Αθανασιάδη να μη μπορεί να αντιδράσει.

Μέχρι και το φινάλε της κανονικής διάρκειας οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με το 1-1 κι έτσι οδηγήθηκαν στην παράταση.

Εκεί όμως ελάχιστα πράγματα άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να είναι ελάχιστα απειλητικές και να λύνουν τις διαφορές του στη διαδικασία των πέναλτι, όπου πήρε την πρόκριση ο Άρης με 4-2.