ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ
Κοιλιάρας, Οικονόμου και Μαζουλουξής σε μία θεαματική μονομαχία στο χθεσινό ματς

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλε, ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα από τον Αστέρα Τρ., στον πρώτο προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Αρκάδες έφυγαν με το 1-0 από το βροχερό και σχεδόν άδειο (λόγω κακοκαιρίας) Παγκρήτιο Στάδιο, παίρνοντας έτσι σοβαρό προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του θεσμού.

Οι παίκτες του Νίκι Παπαβασιλείου περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο αλλά κατάφεραν να το βγάλουν με μηδέν παθητικό. Ωστόσο το τέρμα του Ρόλε στο 50’, άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα. Ο Εργοτέλης προσπάθησε να «απαντήσει», έδειξε σε ένα βαθμό τις επιθετικές του αρετές, χάνοντας μερικές ευκαιρίες, όμως δεν βρήκε ποτέ το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο θα του έδινε περισσότερες ελπίδες στη ρεβάνς.

Σημαντική στιγμή ασφαλώς για την εξέλιξη της αναμέτρησης, ήταν η αποχώρηση του Έφορντ στο 26’ με μυικό τραυματισμό.

Ο Αμερικανός επιθετικός του Εργοτέλη που δεν είχε χάσει ούτε λεπτό στο πρωτάθλημα, δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του στο καλό της διάστημα στο ματς, αν και ο Καπνίδης που τον αντικατέστησε ήταν αρκετά δραστήριος.

Η ομάδα του Παράσχου μπήκε με… άγριες διαθέσεις στο ματς, απειλώντας τρεις φορές με τους Βαλιέντε, Μανιά, Τσιλιανίδη στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ατυχής έμπνευση του τεχνικού του Εργοτέλη να χρησιμοποιήσει τον νεοφερμένο Μπαχανάκη στη θέση του αριστερού μπακ, δημιούργησε πολλά ρήγματα από εκείνη την πλευρά, με την κατάσταση να βελτιώνεται με την είσοδο του Κοιλιάρα μόλις στο 18’.

Ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει και στο 41’ έχασε τρομερή ευκαιρία, με τον Μανιά να αστοχεί εξ επαφής, με τη μπάλα να… γλείφει και το οριζόντιο δοκάρι.

οι φίλοι του Εργοτέλη βοήθησαν την ομάδα τους
Παρά τις αντίξοες συνθήκες οι φίλοι του Εργοτέλη βοήθησαν την ομάδα τους

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρία για τον Εργοτέλη.  Ο Καπνίδης εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Τριανταφυλλόπουλου αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να πλασάρει τον εξερχόμενο Αθανασιάδη, υπό την πίεση της άμυνας του Αστέρα. Λίγο αργότερα (50’), οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο για τα δίχτυα με το κοντινό πλασέ του Ρόλε μετά το γύρισμα του Τσιλιανίδη. Ωστόσο στο ξεκίνημα της φάσης, ο Μανιάς φάνηκε να είναι οριακά οφσάιντ…

Από κει και πέρα, ο Εργοτέλης βγήκε από το …καβούκι του και η άμυνα του Αστέρα τον ένιωσε αρκετά. Στο 57’ ο Ιατρούδης είχε ένα πολύ καλό σουτ που πέρασε μόλις άουτ, στο 84’ ο Καπνίδης έπιασε κεφαλιά που έφυγε ψηλά και στο 91’ ο ίδιος παίκτης αστόχησε από σχετικά καλή θέση.

Χωρίς σοβαρά λάθη η διαιτησία του Παπαπέτρου (Αθηνών), με αρκετές λάθος υποδείξεις η βοηθός Δέτση.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ : Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (70’ Γροντής), Μπαχανάκ (18’ λ.τ Κοιλιάρας), Μπρους, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Κουάτενγκ, Εφορντ (26’ λ.τ Καπνίδης), Ιατρούδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡ.: Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ανχελ, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ρόλε (69’ Φερνάντεθ), Ιγκλέσιας (61’ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (83’ Ματρικάρντι), Μανιάς.

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ: «Περήφανος για τους παίκτες μου»

Περήφανος για τους παίκτες του δήλωσε ο Νίκι Παπαβασιλείου μετά το τέλος του προημιτελικού:  «Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε την εικόνα των προηγούμενων ματς του Κυπέλλου.

Στο δεύτερο παρουσιαστήκαμε πάρα πολύ καλύτεροι. Κοιτάξαμε στα μάτια τον αντίπαλο και είμαι περήφανος για τους παίκτες μου.

Είναι ένα αποτέλεσμα που δεν μπορώ να πω ότι μας αφήνει εκτός θεσμού. Σε 21 μέρες θα πάμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση.

Τώρα η συγκέντρωσή μας είναι στο πρωτάθλημα. Έχουμε ένα ολόκληρο δεύτερο γύρο για να κάνουμε αυτό που πρέπει».

Από την πλευρά του ο Γιώργος Παράσχος, τόνισε: «Ξεκινήσαμε πολύ σοβαρά το ματς, γνωρίζοντας ότι ο Εργοτέλης είναι μια ομάδα με δυνατότητες.

Χάσαμε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και δεν αφήσαμε τον αντίπαλο να κάνει το παιχνίδι του.

Έστω και με το 1-0, έχουμε τον πρώτο λόγο και θα αντιμετωπίσουμε τη ρεβάνς με την ίδια σοβαρότητα».

Ο επιθετικός του Εργοτέλη, Αντώνης Καπνίδης, ανέφερε:

«Ήταν πολύ ωραίο παιχνίδι, με ρυθμό και ιδανικές καιρικές συνθήκες για εμάς τους παίκτες. Στο δεύτερο μέρος δείξαμε ότι δεν φοβηθήκαμε, πιέσαμε έναν αντίπαλο που είναι ποιοτικός».