Κύπελλο Ελλάδας

Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός έκαναν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 1-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ενώ οι «ερυθρόλευκοι» απέσπασαν ισοπαλία 1-1 στους «Ζωσιμάδες» από τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Οι ρεβάνς θα διεξαχθούν στις 28 Απριλίου.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-1

Παιχνίδι σκοπιμότητας από τους Δικέφαλους στο ΟΑΚΑ κι εκεί που όλα έδειχναν «λευκή» ισοπαλία, ο Μουργκ έκανε τη διαφορά.

Ο Αυστριακός μέσος του ΠΑΟΚ, με μία υποδειγματική εκτέλεση φάουλ στο 4ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του.

Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-1

Όπως συνέβη στα δύο ματς του πρωταθλήματος, ο ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε «δύσκολα» στον Ολυμπιακό και στο Κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν ανοιχτά και πήραν το προβάδισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Εραμούσπε που υποδείχθηκε μέσω VAR σε χέρι του Καμαρά από τον Λετονό Τρεϊμάνις. Ωστόσο το εξαιρετικό γκολ του Χασάν στο 73’ με ανάποδο ψαλίδι, διαμόρφωσε το τελικό 1-1, σε ένα άκρως «χορταστικό» ματς κι έδωσε μικρό προβάδισμα στους Πειραιώτες ενόψει της ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης».

Μοιραίος για την ομάδα του Γιαννίκη, ήταν ο Μιλιντσεάνου που νικήθηκε δύο φορές από τον Ζοσέ Σα στο δεύτερο ημίχρονο, πριν ο Χασάν φέρει την αναμέτρηση σε ισορροπία.