9ο Faistos Cup

Με επιτυχία έπεσε η αυλαία του 9ου Faistos Cup, του αγώνα ξιφασκίας που οι άνθρωποι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς, έχουν κάνει θεσμό. Φέτος η διοργάνωση για πρώτη φορά φιλοξενήθηκε στο κλειστό γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Κρήτης, με τη συμμετοχή 148 αθλητών-τριών από όλη τη χώρα που αγωνίστηκαν στο Ξίφος Μονομαχίας ανδρών-γυναικών και στο Ξίφος Ασκήσεως εφήβων-νεανίδων.

Τους αγώνες τίμησε με την παρουσία του ο υφυπουργός αθλητισμού Λευτέρης Αυγενάκης, ο οποίος έκανε απονομές στους νικητές. Η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς τον ανακήρυξε μάλιστα επίτιμο μέλος του σωματείου και του πρόσφερε ένα σπαθί με χαραγμένο το λογότυπό της, με την ελπίδα κάποια στιγμή να φορέσει και στολή ξιφομάχου.

Ο κ. Αυγενάκης με το σπαθί που του δώρισαν οι διοργανωτές στο 9ο Faistos Cup
Ο κ. Αυγενάκης με το σπαθί που του δώρισαν οι διοργανωτές

«Μια πολλή σημαντική διοργάνωση υπερτοπικού χαρακτήρα με συμμετοχές απ’ όλη την Ελλάδα, με πολλαπλά οφέλη για τον αθλητισμό, τον τουρισμό, την οικονομία μας και φυσικά για τον πολιτισμό μας. Η Περιφέρεια Κρήτης στηρίζει την διοργάνωση και το άθλημα της ξιφασκίας γενικότερα» τόνισε ο αντιπεριφερειάρχης Νίκος Συριγωνάκης που έδωσε το «παρών» στην εκδήλωση.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο Στέργιος Τσώκας (ΟΞΙ Φλώρινας) ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στο Ξίφος Μονομαχίας ανδρών, αφήνοντας στη δεύτερη θέση το Νο 1 της γενικής κατάταξης τον Καββαδία (ΠΑΟ). Την 3η θέση μοιράστηκαν οι Νίκος Τσώκας (ΟΞΙ Φλώρινας ) και Φιλιππούσης (Αρίστον Παιανίας).

Mια από τις βραβεύσεις στο 9ο Faistos Cup
Παράγοντες των διοργανωτών με τον υφυπουργό Αθλητισμού σε μια από τις βραβεύσεις

Από την Α.Λ.Μεσσαράς, ο 15χρονος Γιάννης Γρηγοριάδης κατέλαβε την 6η θέση, ο Στέλιος Φουστανάκης την 7η, ο Νίκος Χατζηγεωργίου την 11η, ο Παύλος Γρηγοριάδης την 21η, ο Γιώργος Μαλλιαράκης την 33η, ο Ανδρέας Μπουχαλάκης την 40η και ο Μιχάλης Χαριστάκης την 43η θέση ανάμεσα σε 50 αθλητές.

Στις γυναίκες, το κύπελλο σήκωσε η Νίκη Σιδηροπούλου (Αρίστον Παιανίας) που νίκησε στον τελικό την Καραμπίνη (Ίριδα). Η Χατζησαράντου (Αρίστον Παιανίας) και η Βαρβέρη κατέλαβαν την 3η θέση.

Από την Α.Λ. Μεσσαράς, η Άννα Τσακιράκη πήρε την 23η θέση, η Ελένη Μελαμπιανάκη την 25η και η Εβελίνα Σφακιανάκη την 30η, σε 37 γυναίκες.

Ο αντιπεριφερειάρχης κ. Συριγωνάκης με δύο αθλητές

Στο Ξίφος Ασκήσεως εφήβων, ο Κώστας Τερτίπης (Αιγάλεω) κατέκτησε το κύπελλο. Την 2η θέση πήρε ο Μοσχόπουλος (ΟΞΙ Φλώρινας) και την 3η θέση μοιράστηκαν οι Σαχινίδης (ΟΞΙ Φλώρινας) και Σταματόπουλος (ΟΞΙ Γλυφάδας). Ο Μανώλης Αυγουστάκης σταμάτησε ένα βήμα πριν τα μετάλλια, κατακτώντας την 5η θέση και ο Γιάννης Καζήλας πήρε την 14η.

Στις νεάνιδες, η Βασιλική Μέκρα (Αιγάλεω) πήρε την 1η θέση με τη συναθλήτριά της Γαρυφάλλου να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ενώ τα χάλκινα μετάλλια μοιράστηκαν οι Μπαλλού (Αιγάλεω) και Σαϊτάνη (ΠΑΟ). Η Δήμητρα Σφακιανάκη της Μεσσαράς, κατέλαβε την 15η θέση.

«Με το κλείσιμο και αυτής της μεγάλης διοργάνωσης, έχουμε χρέος να ευχαριστήσουμε εκτός από τους αθλητές και αθλήτριες που τίμησαν τους αγώνες μας, την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου, τον διευθυντή του κλειστού γυμναστηρίου κ. Ζαχαριουδάκη και το προσωπικό που μας παρείχαν οτιδήποτε ζητήσαμε ως άψογοι οικοδεσπότες,

τους εθελοντές Σαμαρείτες, το ξενοδοχείο Apollonia στην Αμμουδάρα, τους χορηγούς μας εταιρία Askofruit, ANEK- Blue Star Ferries. Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ ανήκει στη ραχοκοκαλιά της διοργάνωσης: Τους γονείς που για άλλη μια φορά ήταν στις επάλξεις και έστησαν και το 9ο Faistos Cup.

Κλείνουμε ραντεβού τον Ιούνιο του 2020, στο 10ο Κύπελλο Φαιστού», αναφέρουν οι διοργανωτές στην ανακοίνωσή τους.