Θέαμα επιπέδου Α1 απόλαυσαν οι φίλαθλοι στο ματς ΟΦΗ - ΠΑΟ

Με ήττα 3-0 από τον ανώτερο Παναθηναϊκό συνοδεύτηκε η ιστορική πρεμιέρα του ΟΦΗ στην Α1 βόλεϊ, μέσα σε μια θαυμάσια ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι περίπου 450 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό του ΒΑΚ.

Οι γηπεδούχοι φάνηκαν τρακαρισμένοι στα δύο πρώτα σετ αλλά στο τρίτο έδειξαν μέρος των δυνατοτήτων τους και πίεσαν τους «πράσινους», χάνοντας στις λεπτομέρειες την ευκαιρία να κερδίσουν το πρώτο τους σετ στην κατηγορία.

«Ήταν μια δύσκολη πρεμιέρα στην έδρα μας. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την ατμόσφαιρα.

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε δίκαια, δεν μπορέσαμε να τον ακολουθήσουμε. Εμείς μαθαίνουμε παιχνίδι με παιχνίδι και θα προσπαθήσουμε κάθε αγωνιστική να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί. Η ομάδα μας έχει πολλές δυνατότητες αλλά πρέπει να βρούμε πιο ξεκάθαρα τους ρόλους μας», τόνισε ο τεχνικός του ΟΦΗ κ. Ζλατιλίδης.

Από την πλευρά του, ο προπονητής του Παναθηναϊκού κ. Ανδρεόπουλος που δεν έκανε ούτε μια αλλαγή στο ματς, δήλωσε:

«Ήταν ένα από τα παιχνίδια – κλειδιά για μας γιατί η ομάδα του ΟΦΗ, είναι πάρα πολύ καλή. Καταφέραμε να κάνουμε ένα 3-0, το οποίο δεν είναι τόσο εύκολο όσο μπορεί να φαίνεται».

1ο σετ: 5-8, 10-11, 16-21, 19-25

2ο σετ: 5-4, 10-15, 15-21, 18-25

3ο σετ: 9-9, 12-16, 20-21, 23-25

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 2, Στοροζίλοφ 1, Τσέλιος 1, Καραμπαλί 4, Σαρικεΐσογλου 4, Τσούλαφιτς 12 / Γκαράς (λ.), Κομητούδης, Ουρτάδο Μίνα 2, Καρατζάς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3, Στάροβιτς 6 , Ρανγκέλ 6, Ανδρεόπουλος 5, Πανταλέων 3,, Ράπτης 8 / Ζήσης (λ).

Στα υπόλοιπα ματς της πρεμιέρας σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: Παμβοχαϊκός-Ελπίδα Αμπελοκήπων 3-2, Εθνικός Αλεξ.- Ηρακλής 0-3, Φοίνικας Σύρου -Κηφισιά 3-0,  ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός (σήμερα 7μμ).

Την δεύτερη αγωνιστική, ο ΟΦΗ θα φιλοξενηθεί από τον Ολυμπιακό.