Ο Τσέλιος πανηγυρίζει το ωραίο γκολ που πέτυχε μαζί με τους Μπουρσέλη και Μπουτσάκη

Ένα έξοχο γκολ του Ηλία Τσέλιου στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ήταν αρκετό στον Εργοτέλη να πάρει τη νίκη με σκορ 1-0 στο ντέρμπι με τον ΑΟΧ/Κισσαμικό το Σάββατο στο Παγκρήτιο.

Το τρίποντο αυτό ήρθε την κατάλληλη στιγμή για τον Εργοτέλη για να σβήσει τη βαριά ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής στην Καλαμαριά, ωστόσο η βαθμολογική του θέση δεν άλλαξε ούτε και η διαφορά από τη 2η θέση που παρέμεινε στο -7.

Το ντέρμπι διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή, με τους “κιτρινόμαυρους” να αξιοποιούν την ευκαιρία που είχαν με τον Τσέλιο  και να φτάνουν δίκαια στην κατάκτηση της νίκης δείχνοντας για μια ακόμα φορά ότι στην έδρα τους είναι πολύ δυνατοί. Από την άλλη, ο ΑΟΧ/Κισσαμικός προσπάθησε μετά το γκολ και είχε δυο δοκάρια αλλά έμεινε στο μηδέν και έφυγε για δεύτερη φορά φέτος ηττημένος στο ντέρμπι με τον Εργοτέλη.

Το πρώτο μέρος κυμάνθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και για τις δύο ομάδες με τους δύο γκολκίπερ να έχουν εύκολο έργο στο πρώτο 45λεπτο. Σε αυτή τη νωθρότητα έπαιξε και ρόλο ο αγωνιστικός χώρος ο οποίος λόγω της δυνατής βροχής ήταν βαρύς και δεν επέτρεπε στους παίχτες να παίξουν όπως ήθελαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έπιασαν στον ύπνο την ομάδα των Χανίων, καθώς ο Τσέλιος στο 46’ προχώρησε  ανενόχλητος και σούταρε νικώντας τον Λαζαρίδη και κάνοντας το 1-0. Ο Εργοτέλης στη συνέχεια έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους που είχαν δύο δοκάρια στο 72’ και το 73’. Την πρώτη φορά από την κεφαλιά του Φαζού μετά από σέντρα του Γκίνη και τη δεύτερη από την κεφαλιά του Κάσου.

Διαιτήτευσε ο Κολύτας (Λασιθίου) με  βοηθούς τους Ζήρδα (Αθηνών) και Γεωργακόπουλο (Πειραιά). Κίτρινες κάρτες είδαν  οι  Μπαχανάκ,  Παπαχρήστος, Ζιούλης, Μουμίν

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Μπαχανάκ, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (77’ Κατσούρρι), Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (88’ Καπνίδης), Έφορντ, Κουατένγκ (68’ Ροβίθης)

ΑΟΧ ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Τόλι, Ζιούλης, Παπαχρήστος (59’ Παπαχρήστος), Φαζός, Σισέ, Σελινιωτάκης (49΄ λ. τρ. Γκίνη), Σάλιακας, Μουμίν, Χαλκιαδάκης (55΄ Αρναρέλλης), Ρίσκι.

Τη νίκη του Εργοτέλη πανηγύρισαν οι φίλοι του

«Δίκαιη νίκη»

ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ Ο ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ

Ο Νίκι Παπαβασιλείου ήταν ιδιαίτερα ικανοποιημένος μετά το ματς και χαρακτήρισε δίκαιη τη νίκη της ομάδας του λέγοντας: «Μετά από μια κακή ήττα είχε μεγάλη σημασία να δείξουμε αντίδραση.

Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και μπήκαμε στο δεύτερο θέλοντας να συνεχίσουμε να έχουμε υψηλό ρυθμό. Πετύχαμε ένα καταπληκτικό γκολ, δουλεμένο μέσα στην προπόνηση.

Συγχαρητήρια στους παίχτες μου για την εμφάνιση, πετύχαμε μια δίκαιη νίκη». Ο σκόρερ Ηλίας Τσέλιος  τόνισε: «Κάναμε αυτό που δουλεύουμε στην προπόνηση δηλαδή πάσινγκ γκέιμ και κατοχή. Μπήκε το γκολ μετά από μια ωραία ομαδική προσπάθεια. Μετά κλειστήκαμε πίσω γιατί το γήπεδο δεν βοηθούσε πολύ στο να αναπτυχθούμε.

Είμαι πολύ χαρούμενος που πέτυχα το γκολ καθώς βοήθησα την ομάδα». Ο προπονητής του ΑΟΧ/Κισσαμικού Αλέκος Βοσνιάδης ανέφερε: «Σε ένα πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο ξέραμε ότι το παιχνίδι θα πάει στη δύναμη.

Είπαμε να ξεκινήσουμε δυνατά το δεύτερο μέρος, αλλά δυστυχώς στην πρώτη φάση οι αμυντικοί μας πήγαν πολύ πίσω και δεν βγήκαν να αντιμετωπίσουν το σουτ του Τσέλιου. Είχαμε κάποιες καλές στιγμές  όπως το δοκάρι. Μετά το παιχνίδι πήγε στη μεριά του Εργοτέλη».