Ο Χήρας σε μία προσπάθειά του στο ματς της Κηφισιάς με τον ΟΦΗ

Στα δύο πρώτα σετ της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Κηφισιά, ήταν ανταγωνιστικός ο ΟΦΗ, χάνοντας τελικά με 3-0 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Volley League.

Η ομάδα του Ηρακλείου, αν και δεν έχει συνέλθει ακόμα από τα προβλήματα που της προκάλεσε ο κοροναϊός (οι Σικούκου, Αντάμι αγωνίστηκαν με μία προπόνηση ενώ τον απόντα βασικό λίμπερο Τσαδήμα, αντικατέστησε ο ακραίος Αραμπόπουλος), άφησε υποσχέσεις για μία καλύτερη συνέχεια, με το μαχητικό πνεύμα που έβγαλε, όσο της το επέτρεψαν οι δυνάμεις της.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 1ο σετ το 18-5 για την Κηφισιά έγινε 19-18 υπέρ του ΟΦΗ αλλά το καλό σερβίς του Τσέιβερς και τα λάθη των φιλοξενούμενων, έκριναν το σετ υπέρ της ομάδας του Χριστοφιδέλη.

Κόντραρε 	σε δύο σετ την Κηφισιά
Ο ΟΦΗ προηγήθηκε και στο 2ο σετ με 21-20 αλλά δε μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα ενώ στο τρίτο οι παίκτες του Δεληκώστα δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων.

«Αν και δεν πιάσαμε καλή απόδοση, διεκδικήσαμε το 1ο και το 2ο σετ. Κάποια λάθη τακτικής, ειδικά ένα μπλοκ στο δεύτερο σετ, μας στοίχισαν. Τα κρούσματα covid επηρέασαν την ομάδα, πιστεύω όμως ότι σύντομα θα δείξει το πραγματικό της πρόσωπο», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ ενώ ο αρχηγός της ομάδας, Βαγγέλης Βαϊόπουλος, έκανε την αυτοκριτική του: «Όλοι μας μπορούμε να κάνουμε πολλά περισσότερα πράγματα στο γήπεδο. Δε μας αγχώνει η ήττα και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-16

ΚΗΦΙΣΙΑ (Χριστοφιδέλης): Κοσάνοβιτς 18, Στιβαχτής 2, Ρικάρντο 4, Φιλιππακόπουλος 5, Μορέιρα 11, Τσέιβερς 14 / Κοντοστάθης (λ.), Σιημήτρας, Δραβόπουλος, Σπηλιώτης, Οικονομόπουλος.

ΟΦΗ (Δεληκώστας): Τζάρβις 11, Χήρας 3, Σικούκου 9, Αντάμι 2, Βαΐόπουλος 7, Αμπράο 7 / Αραμπόπουλος (λ.), Τσαλικιάν, Καφαντάρης, Δαρίδης (λ).