Ο Ροβίθης σκόραρε ξανά για τον Γιούχτα αλλά δεν ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη

Σε ένα ματς με ανατροπές, σασπένς και ενδιαφέρον μέχρι το τέλος που έγινε στο “Γεντί Κουλέ”,  Γιούχτας και Ιωνικός μοιράστηκαν γκολ (2-2) και βαθμούς στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Νοτίου ομίλου της Σούπερ Λιγκ 2. Αυτή ήταν η 3η σερί ισοπαλία και 3η εντός έδρας για τους Αρχανιώτες οι οποίοι πάντως διατήρησαν αήττητο για τον Α΄ Γύρο ως γηπεδούχοι και μια αγωνιστική πριν από το τέλος του βρίσκονται στην 7η θέση με 13 βαθμούς.

Το ματς ήταν συναρπαστικό κυρίως στο α’ μέρος με τον Ιωνικό να προηγείται νωρίς τον Γιούχτα να ανατρέπει το σκορ αλλά τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κυνήγησαν το τρίποντο αλλά στάθηκαν άτυχοι με ένα δοκάρι και τελικά έμειναν στην ισοπαλία.

Ο ΓΙΟΥΧΤΑΣ ΑΞΙΖΕ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ 2-2 ΜΕ ΤΟΝ ΙΩΝΙΚΟ ΣΤΟ “ΓΕΝΤΙ ΚΟΥΛΕ” ΣΤΗΝ 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ SUPER LEAGUE 2
Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι, με τον Ζοάο Πέδρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ(0-1), με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα.

Ο Γιούχτας παρά το σοκ συνήλθε γρήγορα και κατάφερε να γυρίσει το ματς. Στο 13’ μια σέντρα του Νοικοκυράκη από τα αριστερά, κατέληξε στα χέρια του Χριστοδούδη, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ένα πλασέ του Οικονομίδη από το ύψος του πέναλτι, μπλόκαρε ο Πρινιωτάκης.

Στο 29’,  ήρθε η ισοφάριση για τον Γιούχτα όταν ο Μπουτσάκης εκτέλεσε φάουλ και  ο Ροβίθης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα (31’), από  κόρνερ του  Νοικοκυράκη, ο Λιποράσε με κεφαλιά έκανε το 2-1.

Στο 42’ μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα, με τον Μπουτσάκη να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Πολυχρόνη στη κίνηση να κάνει το σουτ λίγο πάνω από το δοκάρι.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα, με πλασέ του Γιακουμάκη, για το 2-2. Με αυτό το σκορ πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια και στο β΄ μέρος κατέβασαν ταχύτητα παίζοντας με μεγαλύτερη σκοπιμότητα. Ο Γιούχτας πάντως ήταν πιο κινητικός.

Η πιο μεγάλη ευκαιρία για τον Γιούχτα  χάθηκε στο 80’, με τον Μπρους να κάνει το σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι ενώ στο  85, από σέντρα του Πολυχρόνη ο Αλεξόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Συμπερασματικά ο Γιούχτας άξιζε τους τρεις βαθμούς και μπορεί να αισθάνεται αδικημένος από την ισοπαλία, έστω κι αν απέναντι του είχε μια πολύ πιο έμπειρη ομάδα.

Απόλαυσαν ωραίο ποδόσφαιρο οι φίλαθλοι στο “Γεντί Κουλέ”

Διαιτήτευσε ο Κεχαγιάς (Κοζάνης).

ΓΙΟΥΧΤΑΣ: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Μπουτσάκης (59. λ. τρ. Κωστανάσιος), Κόλα, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (75΄Βρεττός), Ροβίθης (84΄Δασκαλάκης), Μπρούς Αλεξόπουλος.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Τασούλης, Κάνκολα (80’Τζανακάκης), Ντε Βινσέντι, Οικονομίδης (61’ Ιγκλέσιας), Γιακουμάκης, Γκοράνοφ, Περέιρα (61’ Ντάουντα), Γκονσάλβες, Ζάχαβι (80’ Γκίνη).