«Κόλλησε» στο «μηδέν» ο ΑΟΤ στην πρεμιέρα

Με «λευκή» ισοπαλία στο γήπεδο «Περικλής Μελιδονιώτης» κόντρα στη Νεάπολη, ξεκίνησε ο ΑΟΤ την προσπάθειά του να εξασφαλίσει την άνοδο στη Γ’ Εθνική, μέσα από τη διαδικασία των μπαράζ των πρωταθλητών των Ενώσεων.

Αναμφίβολα το 0-0 απέναντι στη θεωρητικά πιο αδύναμη ομάδα του ομίλου -έστω και μέσα στην έδρα της- δεν είναι επιτυχία για τους πρωταθλητές Ηρακλείου ωστόσο υπάρχουν αρκετά παιχνίδια ακόμα που το Τυμπάκι προσβλέπει να κερδίσει βαθμούς για να κατακτήσει μια από τις τρεις προνομιούχες θέσεις που δίνουν «εισιτήρια» ανόδου.

Λιγοστές οι ευκαιρίες στο παιχνίδι, με τη μία ομάδα να… φοβάται την άλλη στην πρεμιέρα, σε έναν ομολογουμένως πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος επηρέασε περισσότερο τους φιλοξενούμενους που ήθελαν να δημιουργήσουν, αποσκοπώντας στη νίκη. Στο 28’′ η Νεάπολη απείλησε με τον Καλλιμάνη, όμως ο Χρήστου μπλόκαρε τη μπάλα και 10 λεπτά αργότερα, ο Μεταξάκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά αστόχησε, στη μοναδική ευκαιρία του Τυμπακίου στο πρώτο ημίχρονο.

Ελάχιστες ο καλές στιγμές και στην επανάληψη, με τον ΑΟΤ να είναι κάπως πιο κινητικός αλλά επί της ουσίας εγκλωβισμένος. Στο 56’ ο Χαϊντίνι απείλησε με σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους χάθηκε στο 63’ με το δυνατό σουτ του Μεϊρέλες, το οποίο ο Κουναλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

Η καλύτερη ευκαιρία για να …δραπετεύσει με τη νίκη ο ΑΟΤ, χάθηκε στο 85’, όταν ο Παπανδρέου πήρε τη μπάλα μέσα στην περιοχή, ντρίμπλαρε έναν αμυντικό αλλά το πλασέ που επιχείρησε, πέρασε λίγο άουτ. Έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Χανιώτη διαιτητή Μισαηλίδη, με τον ΑΟΤ να θέλει πλέον μόνο νίκη την προσεχή Τετάρτη στην έδρα του, απέναντι στον πρωταθλητή Χανίων, Απόλλωνα Αγ. Ιωάννη.

ΝΕΑΠΟΛΗ : Κουναλάκης, Μότσο, Κουρίνος, Σγουρός, Μαυρής (83’′ Bερούσι), Τουτουδάκης, Γκέκας, Ζαμπετάκης (65’′ Κασαπάκης), Ρογδάκης (83’ Μουζιούρας), Κουτούζος, Καλλιμάνης.

ΑΟΤ: Χρήστου, Δουλγεράκης, Στεφανάκης, Κουρουθιανάκης, Μεϊρέλες, Χαϊντίνι (75’ Γρηγοράκης), Παπανδρέου, Μεταξάκης, Λούσι, Παραθύρας (75’ Γερακιός), Σαβουϊδάκης.

Δηλώσεις

Σουτζής: «Δε γίνεται να παίζουμε σε τέτοια γήπεδα»

Στην πολύ κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου του γηπέδου της Νεάπολης, στάθηκε ο προπονητής του ΑΟΤ Νίκος Σουτζής, αποδίδοντας εν πολλοίς σε αυτό το στοιχείο, το γεγονός ότι η ομάδα του δε ξεκίνησε με τον τρόπο που θα ήθελε τη διαδικασία των μπαράζ.

Στις δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, τόνισε:

«Δε γίνεται εν έτη 2024, να διεξάγονται αγώνες σε τέτοια γήπεδα. Έχω χρόνια να συναντήσω τέτοιο χάλι, που δεν αφήνει τους ποδοσφαιριστές να παίξουν ποδόσφαιρο. Όσον αφορά το παιχνίδι, βάσει ευκαιριών, θεωρώ πως το αποτέλεσμα μας αδικεί, είχαμε τις περισσότερες ευκαιρίες και εάν δεν κάνω λάθος, δεν απειληθήκαμε καθόλου από τον αντίπαλο. Αφήνουμε στην άκρη αυτό το ματς, δε μπορούμε να το σκεφτούμε παραπάνω, πάμε στο επόμενο με μοναδικό στόχο τη νίκη».