ΗΡΟΔΟΤΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ ΣΤΗΝ ΑΛΙΚΑΡΝΑΣΣΟ
Ο Μουκίδης σε φάση από το χθεσινό ματς

Εκεί που δεν είχε καθόλου ισοπαλίες στο πρωτάθλημα ο Ηρόδοτος, για δεύτερη σερί Κυριακή έμεινε στο «Χ». Αυτή τη φορά στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου, με τον… πολύ Ηρακλή (1-1) στην επιστροφή στη φυσική του έδρα. Ένα αποτέλεσμα που είναι σε γενικές γραμμές δίκαιο και μπορεί να χαρακτηριστεί θετικό για την ομάδα του Γιώργου Λυρώνη, η οποία έχει ως στόχο την είσοδο στην πρώτη δεκάδα.

Όλα τα …λεφτά στη χθεσινή αναμέτρηση που παρακολούθησαν αρκετοί θεατές, ήταν η γκολάρα του Δημήτρη Σιαλμά (71’). Ο έμπειρος επιθετικός που «ειδικεύεται» στα θεαματικά τέρματα, με εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι «απάντησε» στο γκολ του Ηρακλή, που είχε σημειώσει λίγα λεπτά νωρίτερα ο Σίλβα Κλέιτον με αμφισβητούμενο πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο ξεχάστηκε πολύ γρήγορα, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν δημιουργική. Ο Ηρόδοτος ήταν πιο ενθουσιώδης μέχρι το 30’ αλλά δεν μπορούσε να πατήσει την περιοχή του Γηραιού, ο οποίος από την πλευρά του ήταν εξίσου φλύαρος στο τελευταίο τέταρτο. Η καλύτερη ευκαιρία που καταγράφηκε στο πρώτο μέρος, ήταν ένα αδύναμο γυριστό σουτ του Νιαμπουγιού στο 42’ που μπλόκαρε ο Ξενοδόχοφ.

Στην επανάληψη το ματς «ζωήρεψε» ειδικά μετά το προβάδισμα που πήρε ο Ηρακλής στο 59’. Σε μια προσπάθεια του Μπορίκο, ο Γιαλούσης φάνηκε να βρίσκει περισσότερο τη μπάλα αλλά ο διαιτητής Ντάουλας, μετά από αρκετή σκέψη, υπέδειξε το σημείο του πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Κλέιτον.

Ο Ηρόδοτος δεν το έβαλε κάτω και μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια, 12 λεπτά αργότερα με τη θεαματική προσπάθεια του Σιαλμά, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε μια κακή απομάκρυνση σε εκτέλεση κόρνερ. Σχεδόν με τη σέντρα, ο Ξενοδόχοφ είπε «όχι» στον Ορφανίδη, με τον Ηρακλή να πιέζει ανορθόδοξα στα τελευταία λεπτά δίχως αποτέλεσμα.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Ξενοδόχοφ, Γραικός, Ανδρέου, Παπαγγελής, Νύκταρης, Μουκίδης, Μπαρέττας (70’ Ζαμπορόφσκι), Ηλιάδης (64’ Αγγελούδης), Γιαλούσης, Σιαλμάς (86’ Πίντο), Γκούφας

ΗΡΑΚΛΗΣ: Κάχριμαν, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Βιτλής, Ντούνης, Κλέιτον, Καζναφέρης (80’ Ρόβας), Καθάριος (63’ Ορφανίδης), Μπορίκο (88’ Πτηνόπουλος), Νιαμπουγιού.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Λυρώνης: «Μας αδικεί η ισοπαλία»

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι «είδαν» οι δύο προπονητές, με την προσέγγιση του Γιώργου Λυρώνη να απηχεί περισσότερο την πραγματικότητα.

«Κοιτάξαμε στα μάτια τον Ηρακλή και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο μπορούσαμε να προηγηθούμε. Ο βαθμός μάς αφήνει μια πικρία, πιστεύω ότι η ισοπαλία μας αδικεί.

Γυρίσαμε στο γήπεδό μας με μια καλή εμφάνιση και θεωρώ ότι η συνέχεια θα είναι πολύ καλή, έχοντας και τον κόσμο δίπλα μας. Σίγουρα είναι δύσκολο να αποκτήσει χημεία η ομάδα μετά τις πολλές μεταγραφές αλλά ήρθαν αξιόλογοι παίκτες και παιχνίδι με παιχνίδι θα ανεβαίνουμε.

Στόχος μας είναι να μπούμε στην πρώτη δεκάδα και θεωρώ ότι είναι εφικτός» τόνισε ο προπονητής του Ηροδότου.

Από την πλευρά του ο Μανουέλ Ρόκα, ήταν «σκασμένος» μετά τη νέα απώλεια βαθμών: «Τέτοια ματς πρέπει να τα κερδίζουμε εάν θέλουμε να πάμε ψηλά. Χάσαμε 8 κλασικές ευκαιρίες, μας έλειψε ο Περόνε που έχει το εύκολο γκολ. Κάθε ισοπαλία για τον Ηρακλή σε αυτή την κατάσταση που είμαστε, είναι αποτυχία».

Περίπου 40 φίλοι του Ηρακλή βρέθηκαν χθες στην Αλικαρνασσό, σε ένα ματς με ωραία ατμόσφαιρα στις κερκίδες.