Ηρόδοτος στην Νέα Αλικαρνασσό με ήττα (1-0) από τον Απόλλωνα Λάρισας

Κύκνειο άσμα χθες για τον Ηρόδοτο στην Νέα Αλικαρνασσό με ήττα (1-0) από τον Απόλλωνα Λάρισας. Σκυμμένα κεφάλια και από τις δυο ομάδες στο τέλος του αγώνα αφού ο μεν Ηρόδοτος υποβιβάστηκε στο ερασιτεχνικό (ελπίζει μόνο αν αποβληθεί ο Ηρακλής από το πρωτάθλημα με τις πολλές αφαιρέσεις βαθμών που έρχονται) ο δε Απόλλωνας Λάρισας παρά τη νίκη με 1-0 του δεν κατάφερε να τερματίσει στην 2η θέση αφού την ίδια ώρα ο Πλατανιά νικούσε τον Ηρακλή.

Οι Λαρισαίοι πλήρωσαν ουσιαστικά την τιμωρία τους για την επιτήρηση  και τερμάτισαν στην 3η θέση. Ακόμα χειρότερο ήταν το κλίμα στον Ηρόδοτο, που υποβιβάστηκε πριν καν παίξει στο χθεσινό ματς  λόγω της αφαίρεσης 3  βαθμών και αυτός στο πλαίσιο της επιτήρησης.

Η αλήθεια είναι ότι οι δύο ομάδες μπήκαν χωρίς όρεξη στο παιχνίδι. Το α’ ημίχρονο είχε μόνο μια … υποψία ευκαιρίας ήρθε κατά λάθος για τον Ηρόδοτο.

Ήταν η εκτέλεση φάουλ του Νύκταρη στο 28’ και ενώ πήγαινε για γέμισμα στην περιοχή ο δυνατός αέρας άλλαξε πορεία στην μπάλα και πέρασε λίγο πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων. Μάλιστα, αυτή η φάση είναι και η μοναδική σε όλο το ματς που ανησύχησε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα Λάρισας.

Με τόση απογοήτευση και από τις δύο ομάδες, ο προπονητής των φιλοξενούμενων αποφάσισε να ρίξει στον αγώνα τον Πολέτο, ο οποίος πράγματι προσέδωσε σπιρτάδα στην ομάδα του  και έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ μέσα σε ένα λεπτό,  ωστόσο τόσο στο 55’, όσο και στο 56’ αστόχησε.

Τελικά τη διαφορά την έκανε ο Λουκάο, ο οποίος πήρε μία φορά την μπάλα σωστά και στο 67’ μπήκε στην περιοχή και πλασέ διαμόρφωσε το 0-1 για τον Απόλλωνα Λάρισας.

Τα υπόλοιπα λεπτά πέρασαν βασανιστικά για όλους και στην ουσία περίμεναν να τελειώσει το παιχνίδι.

Διαιτήτευσε ο Αγγελάκης (Μακεδονίας) με βοηθούς τους Παπαδόπουλο (Μακεδονίας) και Τυριακίδη (Μακεδονίας).

ΗΡΟΔΟΤΟΣ : Κασμερίδης, Τουγλής, Ανδρέου, Ζιώγας (λ.τρ. 66’ Δαμιανάκης), Αργκιλέσι, Νύκταρης, Γκούφας, Ζαμπορόφκσι, Αμαραντίδης, Κασαπάκης, Πίντο (λ. τρ. 74’ Κλινάκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ Λ: Γκέκας, Σκούπρα, Ράμος, Καρατάσιος, Λουκάο (73’ Γαρυφαλλόπουλος), Καμπέρης, Γκουντρουμπής, Αγιώτης, Μπιμάϊ, Κεντέζι (46’ Πολέτο), Λίταινας (78’ Κοντοθανάσης).

ΛΥΡΩΝΗΣ: «Δύσκολη χρονιά, αλλά παλέψαμε…»

Ο τεχνικός του Ηροδότου Γιώργος Λυρώνης δεν είχε πολλά λόγια να πει μετά το τέλος του αγώνα.

Χαρακτηριστικά τόνισε: «Ήταν ένα παιχνίδι, που δεν είχε ιδιαίτερο κίνητρο για μας μετά το -3 που μας επιβλήθηκε. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές για τη συνολική προσπάθεια τους.

Για εκείνους που ήταν στο ξεκίνημα και για όσους ήρθαν από το δεύτερο μισό και μετά. Ήταν μια δύσκολη χρονιά, όμως τα παιδιά πάλεψαν μέχρι τέλους για την παραμονή, αν και δεν τα καταφέραμε».

Από την άλλη ο Αριαν Μπελά έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του και δήλωσε: «Για μένα είμαστε στην 2η θέση.

Είναι λάθος τέτοιες αποφάσεις να λαμβάνονται μια μέρα πριν από το τέλος του πρωταθλήματος».