Βόλεϊ ΟΦΗ με τον Ολυμπιακό

Αρκετά κέρδη αποκόμισε ο ΟΦΗ από τη δεύτερη εμφάνισή του στην Α1 βόλεϊ, παρά την ήττα με 3-1 από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ρέντη.

Η ομάδα του Ηρακλείου κατέκτησε το πρώτο σετ της ιστορίας της στη μεγάλη κατηγορία και μάλιστα κόντρα στους «ερυθρόλευκους» που σπάνια χάνουν σετ σε παιχνίδια που δεν είναι ντέρμπι και με τη γενικότερη παρουσία της έδειξε ότι η πρώτη νίκη είναι θέμα χρόνου να καταγραφεί.

Με εξαίρεση το πρώτο σετ του αγώνα, ο ΟΦΗ στάθηκε πολύ καλά και με λίγη παραπάνω τύχη, ίσως έκανε μεγαλύτερη ζημιά στους γηπεδούχους.

«Προσπαθήσαμε να κρατηθούμε όσο το δυνατόν πιο σωστά και να παλέψουμε κάθε πόντο απέναντι στον πλήρη Ολυμπιακό.

Αν εξαιρέσουμε το 1ο σετ, μετά για αρκετό διάστημα ήμασταν μέσα στο παιχνίδι. Ευχαριστώ τους παίκτες μου για την προσπάθεια», ήταν τα λόγια του τεχνικού του ΟΦΗ Δημήτρη Ζλατιλίδη.

1ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13,  25-16

2ο σετ: 5-8, 12-16, 17-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-12, 21-20, 25-21

4o σετ: 8-6, 16-12, 21-14, 25-15

ΟΦΗ (Zλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 10, Στοροζίλοφ 2, Κομητούδης, Κοσκινάς, Γκαράς (λ), Τσέλιος 6, Ουρτάδο Μίνα 2, Καραμπαλί 4, Σαρικεϊσογλου 7, Τσούλαφιτς 15.

Στα άλλα ματς της 2ης αγωνιστικής: Παμβοχαϊκός-ΠΑΟΚ 1-3, Ελπίδα Αμπελοκήπων -Ηρακλής 0-3, Κηφισιά-Εθνικός Αλέξ. 3-0.