Ο Χαντ στο ματς του ΟΦΗ με τον νεοφώτιστο Φίλιππο Βέροιας
Ο Χαντ σε μία προσπάθειά του στο χθεσινό ματς του ΟΦΗ

Την τρίτη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα του στην Α1 βόλεϊ, γνώρισε χθες ο ΟΦΗ, χάνοντας και από τον νεοφώτιστο Φίλιππο Βέροιας με 3-2 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, μετά από 106 λεπτά στο κλειστό του «Λίντο».

Η ομάδα του Άκη Φλαούνα δεν «επένδυσε» στο καλό της ξεκίνημα στην αναμέτρηση, δίνοντας την ευκαιρία στο συγκρότημα της Ημαθίας που στηρίχθηκε στην κλάση των Προύσαλη, Τζιουμάκα, να πετύχει την πρώτη του νίκη στα «σαλόνια» του αθλήματος. Παρηγοριά για τον ΟΦΗ ο πρώτος του βαθμός, αν και ο στόχος του χθες ήταν ξεκάθαρα το τρίποντο…

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά το ματς, όπως και με τον Ολυμπιακό την περασμένη Παρασκευή, δείχνοντας αποφασισμένοι να σημειώσουν την πρώτη φετινή τους νίκη.

Πίεσαν στο σερβίς, οδηγώντας σε λάθη τους φιλοξενούμενους και εξασφάλισαν μια διαφορά που αποδείχθηκε ασφαλείας για να τελειώσει το πρώτο σετ με 25-15. Ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον ΟΦΗ.

Ο Φίλιππος ισορρόπησε την κατάσταση στο δεύτερο σετ, ανέβασε την ένταση στο σερβίς και με ένα σημαντικό σερί πόντων με την υπογραφή του Τζιουμάκα, «πλήρωσε» ουσιαστικά τον ΟΦΗ με το ίδιο νόμισμα (25-17).

Στο τρίτο σετ έγινε μεγαλύτερη μάχη αλλά η ομάδα της Βέροιας, έχοντας ανακτήσει το ψυχολογικό προβάδισμα και με τον 40χρονο Προύσαλη να μοιράζει εξαιρετικά τις μπάλες, μπήκε με σαφέστατο πλεονέκτημα στην τελική ευθεία. Με 25-19 πήρε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ, αφήνοντας τον ΟΦΗ με την πλάτη στον τοίχο.

Η ομάδα του Ηρακλείου τα έπαιξε όλα για όλα στη συνέχεια, αρνούμενη να φύγει με άδεια χέρια από το παρκέ. Με τους Χαντ και Μαρκς να ανεβάζουν την απόδοσή τους, άντεξε στην πίεση και κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ (25-22).

Δυστυχώς όμως στο πέμπτο σετ του αγώνα και ειδικότερα μετά την αλλαγή τερέν, όταν το σκορ ήταν 8-6 για τον Φίλιππο, οι παίκτες του ΟΦΗ υπέπεσαν σε συνεχόμενα αβίαστα λάθη που κόστισαν την τέταρτη ήττα στο πρωτάθλημα. Με 15-8, ο Φίλιππος «έγραψε» το 3-2, μια ιστορική νίκη για την ομάδα της Βέροιας που πανηγυρίστηκε έξαλλα στο «Λίντο» από τους παίκτες, το προπονητικό της επιτελείο και τον πρόεδρο του συλλόγου κ. Πιτούλια που συνόδευσε την αποστολή.

Τα σετ: 25-15, 17-25, 19-25, 25-22, 8-15.

Οι πόντοι του ΟΦΗ προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου από 7 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Μυλωνάκης-Αγγελίδης.

ΟΦΗ (Φλαούνας): Ντράγκο 4 (1/8 επ.), Χαντ 13 (12/26 επ.), Μαρκς 26 (23/48 επ., 2 άσσοι), Ρουμελιωτάκης 14 (10/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γαλιώτος 6 (4/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρατζάς 5 / Βελούδης (λ, 56% υπ. – 26% άριστες), Χαραλαμπίδης, Θάλερ, Φραγκιαδάκης 1, Μανωλάκης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. (Σ. Τζιουμάκας): Μπίσετ 19 (16/27 επ., 3 μπλοκ), Προύσαλης 2, Γάτσης 16 (10/14 επ.), Τζιουμάκας 20 (15/34 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στουντζίνσκι 13, Φερέλ 5 / Μπουράκης (λ, 83% υπ. – 25% άριστες), Μπουτόπουλος, Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Βαρβεσιώτης.