Βελτιωμένος ο ΟΦΗ στην ήττα από τον ΠΑΟΚ

Παρά την εξαιρετική του εμφάνιση, ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 3-0 στο κλειστό γυμναστήριο του ΒΑΚ από τον πολύ δυνατό ΠΑΟΚ και παρέμεινε στην τελευταία θέση της Volley League, μία αγωνιστική πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου.

Ο ΟΦΗ αδικείται από το τελικό σκορ, καθώς έφτασε πολύ κοντά στην κατάκτηση ενός σετ, αλλά δεν τα κατάφερε. Συγκεκριμένα στο 2ο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 23-20, αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 5-0 έκανε την ανατροπή (25-23), βάζοντας γερές βάσεις για το «καθαρό» τρίποντο. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα είχε σετ μπολ και στο τρίτο σετ, όταν προηγήθηκε με 24-23 αλλά δέχθηκε την ισοφάριση από τον Γάτση και ο Ούντρις με δύο σερί πόντους, τελείωσε το ματς (26-24).  «Αυτό που μένει είναι η βελτίωση στο μπλοκ-άμυνα.

Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών, μπορούσαμε να πάρουμε κάποιο σετ. Για μας μετράνε τα παιχνίδια με τον Μίλωνα και την Κηφισιά. Στον δεύτερο γύρο θα είμαστε πιο ανταγωνιστικοί. Θέλουμε να διεκδικήσουμε την 6η θέση», τόνισε ο προπονητής του ΟΦΗ που δεν χρησιμοποίησε τον Ντιουίζι αλλά είδε τον Βαϊόπουλο να επιστρέφει και να δίνει λύσεις στον φιλέ.

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης, αναγνώρισε την μεγάλη προσπάθεια του ΟΦΗ: «Κάναμε το χειρότερό μας παιχνίδι φέτος, αλλά κερδίσαμε με 3-0. Η ομάδα του ΟΦΗ ήταν αξιόμαχη, έκανε ένα από τα καλά της παιχνίδια. Αλλά πρέπει αυτές τις εμφανίσεις να τις κάνει στα παιχνίδια που χρειάζεται να κερδίσει. Αυτό το πρέπει καμία φορά, είναι δύσκολο».

1ο σετ: 4-8, 11-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 23-25

3ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 24-26

Διαιτητές: Αγγελίδης, Τραχαλάκη

ΟΦΗ : Κάλας 14, Αρπάγιου 1, Κότο 11, Βαϊόπουλος 3, Τσέλιος 3, Βάργκας 15 / Δαρίδης, Στεφανίδης, Γιαννόπουλος.

ΠΑΟΚ : Πετρέας 6, Γουόλς 6, Κουμεντάκης 12, Γάτσης 8, Κουκλίνσκι 5, Ούντρις 15 / Κοκκινάκης, Σωτηρίου 1.