ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Πιο δύσκολα απ’ ότι φανερώνει η τελική διαφορά των 12 πόντων (74-62) αλλά δίκαια σε κάθε περίπτωση, η Αναγέννηση κέρδισε τα μαχητικά Μελίσσια στο Κλειστό Αρκαλοχωρίου και συνεχίζει να προελαύνει στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής μετά από 14 αγωνιστικές.

Οι πρωτοπόροι τα βρήκαν σκούρα στις τρεις πρώτες περιόδους αλλά στην τελευταία κατάφεραν να επιβάλουν την ανωτερότητά τους και να κάνουν το καλύτερο δώρο στον προπονητή τους Μύρωνα Παπαδάκη που είχε χθες γενέθλια.

Με τη νίκη της αυτή, η Αναγέννηση επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, επέκτεινε το απόλυτο των επιτυχιών στην έδρα της ωστόσο είναι γεγονός ότι εμφάνισε και πάλι σημάδια αγωνιστικού ντεφορμαρίσματος…

Τα Μελίσσια που έκλεισαν το ημίχρονο με προβάδισμα ενός πόντου (40-39), δεν είχαν απαντήσεις στη συνέχεια στην πιεστική άμυνα των γηπεδούχων, σημειώνοντας συνολικά μόλις 22 πόντους στα δύο επόμενα δεκάλεπτα.

Με πρώτο …βιολί τον Κουρέπη και τον Ραζή να δίνει λύσεις στην επιστροφή του, η Αναγέννηση έβαλε θεμέλια νίκης, ικανοποιώντας τον κόσμο της που γέμισε και πάλι το Κλειστό.

Τα 10λεπτα: 16-16, 39-40, 57-51, 74-62.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Τσικριτσάκη.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παπαδάκης): Μητρόπαπας 9 (1), Κριθινάκης 5 (1), Κουκιαδάκης, Καμπιτάκης, Μαραγκάκης 11 (1), Σολάκης, Σπυριδάκης 13 (2), Κουρέπης 19 (1), Βερτούδος 5 (1), Ραζής 12.

ΜΕΛΙΣΣΙΑ (Οικονομόπουλος): Στεργίου 3 (1), Κρομμύδας, Ανδρικόπουλος 11 (3), Κοντός 5, Πανέρης, Σιδέρης 2, Κρανιάς 18, Τζαμάρας 2, Βουδούρης 2

Νέα ήττα του Εργοτέλη

Όπου …φτωχός και η μοίρα του. Η ρήση αυτή ταιριάζει γάντι στον φετινό Εργοτέλη που γι’ άλλη μια φορά έχασε ένα ματς στη λεπτομέρεια, αυτή τη φορά στην έδρα της Πεντέλης με 62-60.

Οι «κιτρινόμαυροι» -που έπαιξαν χωρίς τον Καραλή- με άμυνα ζώνης στην τρίτη περίοδο, γύρισαν το ματς (47-41) αλλά στο τέλος οι περισσότερες λύσεις των γηπεδούχων, έκαναν τη διαφορά.

Στην τελευταία επίθεση ο Καρακωνσταντάκης είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση όμως αστόχησε σε λέι απ…

Τα 10λεπτα: 16-18, 30-25, 41-47, 62-60

Διαιτητές: Ροδίτης – Μύζικας

ΠΕΝΤΕΛΗ (Μάντζιος): Κουλούρης 12(1), Χωματάς 1, Μαγουλάς 6, Κοπακάκης, Τασσόπουλος, Τσακίρης, Δρικόγιας 5, Παπαγιαννακόπουλος, Παναρετάκης 12, Παπαγεωργίου 23(7), Μαντζάκος 3(1).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Βισκαδουράκης): Αθανασιάδης 12(3), Μηλαθιανάκης 9(2), Καρακωνσταντάκης 14(3), Καμπακάς, Κουμάκης 4(1), Πρινιανάκης, Μανταλβάνος 16, Χαμηλάκης, Κριτσωτάκης 5.