Τρίκαλα - Εργοτέλης Μανουσάκης

Διπλό ήταν το όφελος του Εργοτέλη το Σάββατο στα Τρίκαλα. Από την μια  πήρε ένα πολύτιμο βαθμό με σκορ 1-1 παίζοντας για περίπου 80` με παίκτη λιγότερο και από την άλλη κέρδισε τον νεαρό Μανουσάκη που άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει.

Για τον Εργοτέλη η ισοπαλία αυτή με τον τρόπο που ήρθε ισοδυναμεί με νίκη ενώ για τους Θεσσαλούς συνιστά αποτυχία καθώς παρέμειναν κάτω από την ζώνη.

Ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά και άγγιξε το 0-1 στο 5’, αλλά ο Τσέλιος νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Ταΐρη. Στο 13` ήρθε  η αποβολή του Μπουτσάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο και στο 16’ έγινε το 1-0 , με κεφαλιά του Σισέ.

Οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν  στο 25’, με τον Ταΐρη να αποκρούει με δυσκολία το φάουλ του Μπουρσέλη.

Στο 27’ ο Σμυρλής έκανε το σουτ, για να μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος, ο οποίος δυο λεπτά αργότερα(29`) εξουδετέρωσε και το σουτ του Καπού. Ο Εργοτέλης απάντησε με ένα καλό σουτ του Μανουσάκη στο 30’ με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 38’ ο Κατσιμήτρος απέκρουσε την κεφαλιά του Τσιάρα, για να ακολουθήσει στο αμέσως επόμενο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Πάνο να στέλνει την μπάλα  λίγο πάνω από το δοκάρι.

Η ισοφάριση ήρθε στο 50’ με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη.

Στο 70’, πάντως, ο Κατσιμήτρος έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Σμυρλή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, για να τη βρει με τη σειρά του ο Πάνος και να τη στείλει άουτ.

Διαιτήτευσε ο Μαλούτας (Ημαθίας) με βοηθούς τον Γιάντση (Ημαθίας) Σακκά (Θεσσαλίας).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό, Τσιάρας, Αντρονίκ (65’ Tριανταφυλλάκος), Σμυρλής (72’ Γουερέ), Τσιμίκας (46’ Μαρκόφσκι), Καπός, Σισέ.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Μανουσάκης (74’ Γροντής), Ροβίθης (85’ Σταθόπουλος), Έφορντ.

ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ: «Βγάλαμε σωστή αντίδραση, κέρδος ο Μανουσάκης»

Διπλά χαρούμενος ήταν ο Νίκι Παπαβασιλείου, αφού η ομάδα του πήρε παλικαρίσια ισοπαλία με 10 παίκτες, ενώ τον ικανοποίησε και η παρουσία του νεαρού Μανουσάκη.

Ο τεχνικός του Εργοτέλη τόνισε: «Ήρθαμε να παίξουμε στα Τρίκαλα μετά από μια μεγάλη προσπάθεια στο Κύπελλο.

Δυστυχώς στο 13’  μείναμε με 10 παίκτες αλλά παρά το γεγονός λοιπόν αυτό, για περίπου 80 λεπτά η ομάδα μου ήταν καλύτερη στο γήπεδο. Αυτό που βγάλαμε σήμερα ήταν μια σωστή αντίδραση.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Σήμερα κερδίσαμε και ένα ακόμα δικό μας παιδί, τον Μανουσάκη, που έδειξε ότι μπορεί να είναι ένας παίκτης του Εργοτέλη για τα επόμενα χρόνια».

Ο Μίλος Κόστιτς από την πλευρά του ανέφερε: «Θέλαμε το τρίποντο, ξέραμε ότι ο Εργοτέλης είναι μία καλά οργανωμένη ομάδα με καλούς παίκτες. Καταφέραμε να σκοράρουμε, ήλπιζα να ανανεώσω την ομάδα στην επανάληψη, αλλά οι παίκτες που μπήκαν δεν έφεραν αυτά που περίμενα. Μετά κάναμε πίσω, δώσαμε χώρο και τιμωρηθήκαμε».