ΟΦΗ ΣΤΗΝ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΠΟΛΟ ME ΠΑΝΙΩΝΙΟ
Φανταστική ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι οπαδοί του ΟΦΗ στο Κολυμβητήριο

Μεγάλες στιγμές έζησε το κολυμβητήριο Ηρακλείου στον πρώτο αγώνα του ΟΦΗ στην Α1 πόλο. Παρά την ήττα της τοπικής ομάδας με 11-7 από τον Πανιώνιο, αυτό που έμεινε ήταν η συγκλονιστική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του ΟΦΗ.

Μπορεί οι παίκτες του Μάκη Βολτυράκη να «πλήρωσαν» τον μικρό βαθμό ετοιμότητάς τους, μένοντας στα τελευταία λεπτά από δυνάμεις, ωστόσο είναι βέβαιο ότι με τέτοια υποστήριξη στο μέλλον, θα μπορέσουν να διεκδικήσουν με αξιώσεις την παραμονή.

Ο ΟΦΗ προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά στο σκορ με το γκολ του Ζακχάια στα πρώτα λεπτά, σ’ ένα διάστημα που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει την υπεροχή του, μ΄ ένα μεγαλύτερο προβάδισμα. Ο πιο έμπειρος Πανιώνιος αντέδρασε και προηγήθηκε με 3-1 στις αρχές της β’ περιόδου. Με τέρματα των Παπανικολάου και Κλήμου, ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 3-3 αλλά δεν έμεινε ψύχραιμος στην άμυνά του. Ο Πανιώνιος αξιοποίησε σχεδόν όλες τις ευκαιρίες του στον παίκτη παραπάνω και απέκτησε διαφορά τριών τερμάτων 6-3 στο ξεκίνημα της γ’ περιόδου.

Οι γηπεδούχοι με την ώθηση του κόσμου δεν τα παράτησαν και μείωσαν σε 6-5 όμως συνέχισαν να δέχονται εύκολα το γκολ, την ώρα που αρκετά δικά τους σουτ σταματούσαν στα δοκάρια της εστίας του Πρωτονοτάριου (7 δοκάρια είχε στο ματς ο ΟΦΗ).

Ο Μιχάλης Σπαγουλάκης με τους αρχηγούς του ΟΦΗ Βασιλάκη και Τσαβολάκη οι οποίοι τον τίμησαν εκ μέρους της ομάδας

Έτσι στα τελευταία λεπτά και με τον παράγοντα κούραση να κάνει την εμφάνισή του, χάθηκε η επαφή με το σκορ για να διαμορφωθεί το τελικό 11-7 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Τα 8λεπτα: 1-2, 2-3, 2-2, 2-4.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Χατζηαναστασίου.

ΟΦΗ (Βολτυράκης): Τσαβολάκης, Παπανικολάου 2, Σιράπογλου, Τσικβινίτζε, Βασιλάκης, Γεωργόπουλος, Ζακχάια 2, Πίσσας, Λεονταράκης 1, Κλήμος, Γιγουρτάκης 1, Αλάτσης, Καβουσάνος, Καλής 1, Σπυριδάκης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δήμου): Πρωτονοτάριος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Περόπουλος, Κουτσιαλής 2, Μπργκούλιαν 1, Κουλιεράκης 3, Καλαϊτζής 2, Φαναριώτογλου, Παπαποστόλου 2, Σταυρόπουλος 1, Βέκος, Ποταμιάνος, Μαντής.

Βολτυράκης: «Θέλουμε δουλειά»

Υπομονή συνέστησε στις δηλώσεις του ο Μάκης Βολτυράκης, τονίζοντας ότι είναι θέμα χρόνου να παρουσιαστεί πιο ανταγωνιστικός ο ΟΦΗ:

«Ξεκινήσαμε δυνατά, αλλά δεν μπορέσαμε να πάρουμε ένα καλό προβάδισμα, κάτι που έκανε ο Πανιώνιος και μας νίκησε δίκαια. Μας λείπουν παιχνίδια προετοιμασίας και θα χρειαστεί υπομονή και δουλειά για να πετύχουμε τον στόχο της παραμονής. Ήταν μια γιορτή αυτό το πρώτο ματς και ελπίζω να μην απογοητεύσαμε τον κόσμο».

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Πανιωνίου, Κώστας Δήμου, τόνισε: «Είμαστε χαρούμενοι που αγωνιστήκαμε σ’ ένα ιστορικό ματς για τον ΟΦΗ και το πόλο του Ηρακλείου. Κερδίσαμε μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με μας όμως ακόμα είναι πολύ νωρίς για συμπεράσματα».

• Πριν από την έναρξη του αγώνα οι πολίστες του ΟΦΗ τίμησαν με μια μπάλα που είχε την υπογραφή όλων τον ακούραστο εργάτη του τμήματος Μιχάλη Σπαγουλάκη, ο οποίος δεν έκρυψε την συγκίνησή του για την ευχάριστη έκπληξη.